X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER iOS ve Android'in iş birliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ve Android'in iş birliği

  • Giriş Tarihi: 28.10.2014 14:04
iOS ve Android'in iş birliği
iOS ve Android'in iş birliği

Gelecek sene devreye girmesi beklenen ödeme sistemi eleştirilerin hedefi oldu.

Amerika'da bazı satıcıların NFC ödeme sistemlerini etik olmayan şekilde engellemesi sonucu, Apple Pay ve Google Wallet kullanan tüketiciler boykot için Reddit'te birlik oldular. Bu boykot sadece Reddit'le sınırlı değil gözüküyor.

Son günlerde Apple Pay ve Google Wallet'a erişimin kesilmesine yönelik gelişmeler mobilitenin gündemine damga vurdu. CVS ve Rite Aid'in haberleri çıkmıştı. Bunun nedeni ise perakendecilerin gelecek sene CurrentC denilen kendi ödeme sistemlerine geçmeye hazırlanması. CurrentC'de kullanıcıların bir uygulama indirmesi ve kredi kartı bilgilerini doldurması gerekiyor. Herhangi bir şey almak istediklerinde ise QR kodunu uygulamayla taratmaları yeterli oluyor. Bu uygulama promosyon içerik ve kuponlar için de kullanılabilecek.

tüketicilere nakit ya da kredi kartı kullandırmadan ödeme yapmasını sağlayarak kolaylık sağlıyor, güvenli bir sistem de olabilir. Ancak rekabetçi diğer hizmetleri engellemek tamamen etik dışı ve anti-rekabetçi bir iş stratejisi. Birkaç piyasa uzmanı ise bu durumun hukuksal süreçle düzelebileceğini belirtiyor.

Hasan Uğur Nayır