X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türk ordusu lazer silahı üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türk ordusu lazer silahı üretecek

  • Giriş Tarihi: 19.1.2015 09:38
Türk ordusu lazer silahı üretecek
Türk ordusu lazer silahı üretecek

Türk mühendisler ABD donanması tarafından kullanılmaya başlayan lazer silahı benzerinin ilk prototipini tamamladı.

TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu (SAVTAG) tarafından Mayıs 2013'te proje çağrısı yapılan 'Yüksek Güçlü Lazer Silah Sistemi' (YGLSS) projesinde görüşmelerin olumlu sonuçlanmasının ardından teknik ve bütçe çalışmaları geçtiğimiz yıl başlatıldı.

Vatan'dan İlker Akgüngör'ün haberine göre Proje için ASELSAN, TÜBİTAK ve Bilkent Üniversitesi ortak çalışıyor. Bütçesi 120 milyon lira olan projenin tasarım çalışmalarında ilk prototip üretildi. YGLS prototipi geçtiğimiz günlerde test edildiği BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü laboratuarındaki sınavı başarıyla geçti. YGLS üzerinde bulunduğu platformun hareketlerinden bağımsız dengeli bir şekilde belirlenen bir hedefi algılayıp takip etti. Sonrasında ise yüksek güçlü lazer hüzmesini hedef üzerine yönlendirip odakladığı noktaya lazer ışını göndererek imha ederken projeyi yakından izleyen Milli Savunma Bakanlığı'nda da yüzleri güldürdü.

6 yıl sürecek projede iki ayrı lazer silahı üretilecek. Dört yıllık ilk fazın sonunda üretilecek ilk lazer silahı, hazır tedarik edilecek lazer sistemlerini kullanacak. Projenin ilk fazında farklı teknolojilere sahip yüksek güçlü lazer sistemleri de geliştirilecek. Projenin ikinci fazı için silah sisteminin en kritik bileşenlerinden biri olan geliştirilen lazer kaynakları teknik açıdan incelenecek ve içlerinden biri silah sistemine entegre edilmek üzere seçilecek. İki yıl sürecek ikinci fazın sonunda ikinci silah, yerli lazer kaynağı ile oluşturulacak. YGLSS projesinin önemli ayaklarından biri olan ASELSAN proje kapsamında, yüksek güçlü katı hal lazer kaynağı ve lazer ışınının hedef üzerinde hasar oluşturuncaya kadar odaklanarak tutulmasını sağlayacak 'hedef algılama ve hedef takip' sistemlerinin geliştirilmesinden sorumlu olacak.

Kara, deniz ve havayı vuracak


Lazer silahı kara, deniz ve havada tehdit unsuru oluşturan hedefleri algılayıp takip ederek lazer ışını sayesinde etkisiz hale getirecek. Kilometrelerce ötedeki hedefleri saniyeler içinde yok edebilecek sistem, aynı zamanda çeşitli bombalar için yapılan masrafları da azaltacak. Lazer silahı özellikle insansız hava araçları, güdümlü füzeler, seyir füzeleri ve havan mühimmatlarının imhasında önemli bir rol üstlenecek. Geliştirilecek lazer silahı donanma gemileri ve Kara Kuvvetleri'ne ait araçlarda kullanılabilecek.

Gördüğü anda kilitlenecek


- Yüksek güç lazeri hedefe odaklanarak gücünü aktarabilmesi

- Hareketli hedefleri imha kabiliyeti

- Üç eksende hareket edebilme

- Dengeli yönlendirme

- Görüntü işleme tabanlı hedef algılama ve takip

- 'Wedge-stabilization' yapısı

- Genişletilebilir mimarisi sayesinde ihtiyaca yönelik yeni özellikler eklenebilme

ABD Donanması ilk lazer silahını denedi


ABD Donanması, geçtiğimiz Aralık'ta USS Ponce gemisine yerleştirilen ve 'LaWS' adı verilen lazer silah sisteminin atış talimi görüntülerini ilk kez yayınladı. Yeni lazer silahı hedef olarak seçilen bir botun üzerindeki patlayıcıyı başarıyla vurdu. 40 milyon dolara mal olan 30 kilovatlık silahın menzili şimdilik sadece 1 deniz mili olarak biliniyor. Silahın, bir insansız hava aracını iki saniyede yok edebileceği belirtiliyor. Amerikan Donanması'nın tanıttığı lazer silahı geliştirebilmek için Rusya, Çin, İsrail veAlmanya'da benzer çalışmalar yapıyor. Benzeri bir lazer silah sistemi Basra Körfezi'nde bulunan bir ABD savaş gemisinin envanterine de alındı.

kalan karakter 1000

celebettin celebettin

Eyvah! ... Desenize yine öldürülen mühendis haberleri gelecek...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 20.01.2015 00:47
sezai hkki sezai hkki

lazer yetmez Üstad Uydu Füzesi üretin. Lazer Füzesi de ne oluyor ABD cikarali 20 yil oldu, simdi ancak üretebildik?

Size Uzay Uydu Roketi Füzesi üretin lütfen daha asasi kurtarmaz!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 19.01.2015 23:58
K.D K.D

Ya daha iyisini yapacaksın yada saygı duyup daha iyi olması için destekleyeceksin

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.02.2015 18:51
can can

200 basamaklı merdivenleri bir adımda mı çıkıyorsun? İşi küçümsemeden aşağılamadan büyük hedefleri de göster, zaman ver, destekle ve kontrol et.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.01.2015 01:17
Muzaffer Muzaffer

Neee lazerli ağaç kesme makinası mı yapıyonuz. Hemen Kızılayda eylem yapalım sol gençlik. F.Portakalı ve C.Özdemiri acilen arayıp, itibarsızlaştırıp engelletecem bu gerici çalışmayı ! O müyendizin adını da İsraile verelim. Neyinize. Siz sanayide, tarlada asgari ücretle çalışın, bizde masa başı memurlar olak hep. Sırtınızda masa kurup rakı içelim ve sizi hep aşağılayalım.İtiraz ederseniz biliyosunuz ki atatürk düşmanı gericisiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır1
cevapla 19.01.2015 22:30
Kutalmış Kutalmış

Dev uyanıyor! Dost sevinsin Düşman korksun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 19.01.2015 21:36
can can

kutalmış bu tür sözlere bilirsin MEVLANA ne der? Alçak gönüllü yazmak dost ve düşman kaşısında daha akıllı yapar ..gerisi daha yazılabilir....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 20.01.2015 01:21
temel temel

Üllkemiz için güzel bir gelişme.
Ülkemizde ilk kez yapılan sanayi arge çalışmalarında bir yerden sistem için zorunlu bir şey aldığımızda kısaca rutin çalışmalardır deniyor ve 0 destekle ödüllendiriliyoruz. Bu da suyun diğer yakasının durumu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 19.01.2015 20:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.