X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Aşılamayan balçık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Aşılamayan balçık

  • Giriş Tarihi: 16.11.2014 18:27 Güncelleme Tarihi: 16.11.2014 20:20
Aşılamayan balçık
Aşılamayan balçık

Karaman'ın Ermenek ilçesindeki madende meydana gelen kömür ocağı faciasından 20. gününde çok özel fotoğraflar gün yüzüne çıktı.

Karaman'ın Ermenek ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından yürütülen arama çalışmaları 20'nci gününe girdi. Ancak madenin içinin balçık dolu olması yüzünden mahsur kalan 16 madenciye ulaşılamadı. SABAH'ın edindiği fotoğraflar çalışmaların ne denli güç koşullarda yürütüldüğünü ortaya koydu. İçi çok dar olan madende balçığın sadece iki vagonla çekildiği görüldü. Balçık temizleme çalışmalarının 4 ay süreceği ifade edildi.

Ermenek'teki Has Şekerler Madencilik Şirketi'ne ait madenin su basması sonucu mahsur kalan işçilerden 16'sına henüz ulaşılamadı. Arama çalışmalarının sürdüğü madenden çarpıcı fotoğraf kareleri ortaya çıktı. Maden ocağının darlığı nedeniyle sadece iki vagonla yürütülebilen arama çalışmalarında büyük güçlük yaşandığı görüldü. Ocağın kömür taşıma yolu olarak kullanılan ray üzerinden yapılan boşaltma işlemi çok ağır ilerliyor. Balçık kaplı maden ocağındaki arama ekipleri adeta iğneyle kuyu kazar gibi çamurları boşaltıp zemin arıyor. Ocağın içerisindeki çalışmaları son derece deneyimli olan Zonguldak'taki maden ocağı işçileri yürütüyor. İki farklı girişi bulunan maden ocağında balçık temizleme çalışmalarının bu şekilde 4 ay devam edebileceği ifade edildi.


AFAD, kutarma çalışmalarında nefeslik bölümünde toplam 810 metre, desandre bölümünde ise 311 ana arterde mesafe kat edildiğini, geriye kalan galerilerde dahil 511 metrelik alanda arama- kurtarma çalışmalarının sürdüğü, çamur, balçık ve moloz tahliyesinin de devam ettiğini belirtti.