Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cansel Elçin

Cansel Elçin 20 Eylül 1973'te İzmir Tire'de doğdu.

Yaşamını 1982'den bu yana Paris'te sürdüren Elçin, ilk ve orta eğitimini Paris'te Lycée Racine'de tamamladıktan sonra, aile işini devam ettirmek üzere ekonomi ve sosyal bilimler okudu.

Bir süre ticaretle uğraşsa da akşam kursları ile başladığı tiyatroya, Fransa'nın önde gelen tiyatro okullarından Ecole Florent'e yazılarak devam etti. Gerard Depardieu, Sophie Marceau, Isabelle Adjani gibi isimlerin ders verdiği Ecole Florent'te Audrey Tautou'yla aynı sınıfta okuyan Elçin, daha sonra New York'tan gelen ve Actor's Studio'u kuran Lee Strasberg'in oğlu John Strasberg ile Jack Garfeinden sinema ve tiyatro dersleri aldı.

Okulu dereceyle bitirdikten sonra Fransa'nın çeşitli bölgelerinde birçok temsilde sahne alarak profesyonel tiyatro yaşamına adım attı. Tiyatronun yanı sıra çeşitli reklam ve sinema filmlerinde de rol alan oyuncu, aynı zamanda senaryosunu kendisinin yazdığı ve yönetmenliğini de üstlendiği Papillon adlı kısa bir film çekti.

Bir temsilde kendisini izlemeye gelen Ferzan Özpetek ile tanışan Cansel Elçin, yönetmenin Haremsuare adlı filmiyle kamera arkasında cast oluşumu ve çekim konusunda da deneyim kazandı. Aynı zamanda bu paylaşım, kendisine Türkiye'nin önde gelen kadın yönetmenlerinden Tomris Giritlioğlu ile tanışma fırsatını da yaratmış oldu.

Tomris Giritlioğlu'nun teklifi ile birlikte, Kırık Kanatlar adlı dizi için Türkiye'ye gelen oyuncu, böylece sanat hayatını Türkiye'de sürdürmeye başladı. Elçin asıl çıkışını ise Ahmet karakterini canlandırdığı Hatırla Sevgili dizisiyle yaptı.

Bu dizide başrolü üstlenen ve Beykent Üniversitesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen 7. İletişim Ödülleri'nde, 8000 öğrencinin katıldığı anket sonuçlarına göre "En İyi Erkek Dizi Oyuncusu" ödülü alan Cansel Elçin, Yağmur ve Durul Taylan kardeşlerin yönettiği Küçük Kıyamet adlı sinema filmi ile Türk sinemasına da adım atmış oldu.

Sertap Erener'in Bir Damla Gözlerimde adlı şarkısının klibinde rol alan Elçin, 4 Şubat 2011'de gösterime giren Aşk Tesadüfleri Sever filminde de konuk oyuncu olarak yer aldı.

Oyuncu, ünlü yapımcı Hüseyin Apaydın'ın kızı Pınar Apaydın ile 4 Temmuz 2012'de evlendi.

FİLMOGRAFİ

Yönettiği filmler
2009 - Kampüste Çıplak Ayaklar
2007 - Papillon - Kelebek

Yer aldığı sinema filmleri
2011 - Aşk Tesadüfleri Sever
2009 - Ada » Talip Ertürk Ve Murat Emir Eren
2009 - Kampüste Çıplak Ayaklar
2008 - 120 » Özhan Eren ve Murat Saraçoğlu
2006 - Küçük Kıyamet » Yağmur ve Durul Taylan
2004 - L'equilibre De La Terreur » Jean-Martial Lefranc
2004 - Tu Vas Rire Mais Je Te Quıtte » Philippe Harel
2002 - A Plus Pollux » Luc Pages
2001 - L'art (Delicat) De La Seductıon » Richard Berry
1999 - Le Cœur A L'ouvrage » Laurent Dussaux
1998 - Harem Suare (Le Dernier Harem) » Ferzan Özpetek
1997 - Irma Vep » Olivier Assayas

Yer aldığı TV filmleri
2004 - Navarro–Une Femme Aux Abois » José Pinheiro
2002 - La Crim' » Denis Amar
1999 - Route De Nuit » Laurent Dussaux

Yer aldığı diziler
2012 - Kötü Yol (Kenan Yılmazer)
2011 - Yalancı Bahar (Selim-Aziz)
2010 - Gönülçelen (Murat)
2008 - Cennetin Çocukları (Ömer)
2006-2008 Hatırla Sevgili (Ahmet)
2005 - Kırık Kanatlar(Cemal)

BİZE ULAŞIN