Türkiye'nin en iyi haber sitesi
KIRIKKALE HABERLERİ
Tüm Şehirler
  • Kırıkkale
  • Kırıkkale
  • Kırıkkale
  • Kırıkkale
  • Kırıkkale

Kırıkkale İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir.

Kırıkkale zengin tarihsel ve kültürel geçmişi ile turizm kenti olma potansiyeli taşımaktadır.

İLÇELER
Bahşili, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulukyurt ve Yahşihan'dır.

Yüzölçümü : 4.365 km² İl Trafik No : 71

TARİHÇE
Cumhuriyet Döneminde 1925 yılında kurulmuştur.Ankara'ya bağlı ilçe iken ,1989 yılında il olmuştur.

COĞRAFYA
İç Anadolu Bölgesinde yer alan Kırıkkale, doğuda Çorum, Yozgat, güneyde Kırşehir, batıda Ankara, kuzeyde Çankırı illeri ile komşudur. Denizden yüksekliği 700 m' dir.

KIRIKKALE'DE GEZİLECEK YERLER
Camiler ve Türbeler
Hasandede Camii ve Türbesi:
Kırıkkale-Merkez İlçeye bağlı, şehre 12 km. uzaklıkta olup, Camii ve Türbe yan yanadır. Hasandede Camii'nin hicri 1014 (1605) yılında yapıldığı bilinmektedir.

Yörede bulunan diğer türbeler; Küçükkafşar Türbesi ,Tokuş Baba Türbesi (Delice ilçesi ,Çatallı köyü ile Kya köyü arası) ,Halil DedeTürbesi (Çelebi ilçesi ,Halil Dede köyüne 1km. uzaklıkta) gibi türbeler halk tarafından sürekli ziyaret edilmektedir.

Şeyh Şamil Camii ve Türbesi: Sulakyurt İlçe merkezinde bulunan cami Şeyh Şamil tarafından yapılmıştır. İlçenin kurucusu olan Şeyh Şamil'e ait türbe bu caminin yanında yüksekçe bir yerde bulunmaktadır.

Köprüler
Çeşnigir Köprüsü: Bilinen kaynaklara göre Çeşnigir Köprüsü ve yakınında bulunan Han Selçuklulara aittir. Köprü, XIII. Yüzyıldan kalma, bir Selçuklu eseridir.


KIRIKKALE'DE NE YENİR?
Kırıkkale mutfağı çok zengindir. Anadolu yemeklerinde tarım ürünleri , sebze ve hayvan ürünleri ile ilgili yemekler başı çeker. Yemekleri içerisinde sebze yemeklerinin her çeşidine rastlanır. Külleme kızartma haşlama ve kavurma yöredeki yaygın et yemekleridir. Kırsal yörelerde ekmek olarak yufka yapılır. Bunun yanı sıra bazlama, gözleme, alazlama, kömbe ve katmer gibi ekmek türleri de yaygındır.

Yöreye özgü yemek çeşitleri arasında un tarhanası, yoğurtlu tarhana, sızgıt, ekmek aşı (guymak) madımak, pelte, etli bulgur pilavı ve mantı yer alır.

KIRIKKALE'DEN NE ALINIR?
Kilim ve heybe dokumaları yöreye özgü alınabilecek hediyelik eşyalardır.
Devamı
Kırıkkale Hava Durumu
Kırıkkale Yol Durumu
kirikkale
Kırıkkale Ezan Vakti
YEREL HABERLER
SON DAKİKA