5 günlük hava durumu
22 Mayıs 2012 Salı

SGK'lı, özel dişçiden hizmet alabilecek

SGK, sigortalıların özel sağlık kuruluşlarından ağız ve diş sağlığı için hizmet alabilmelerine imkân sağlayan sözleşme hazırlıyor

Sağlık Bakanlığı ve SGK, diş tedavisi için aylarca bekleyen SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'luların çilesine son vermeye hazırlanıyor. Kurum'un 2012 eylem planına göre, 30 Mayıs tarihine kadar özel sağlık hizmeti sunucularıyla hizmet alımına yönelik sözleşme hazırlayacak. Bu sözleşme kapsamında genel sağlık sigortası kapsamındaki sigortalılar, ağız ve diş tedavisinde serbest diş hekimlerinden hizmet alabilecek. Sağlık Uygulama Tebliği'nde de (SUT), ağız ve diş tedavisinde serbest diş hekimleri ve özel sağlık kurumları konusunda bazı düzenlemeler bulunuyor. Ancak bu düzenlemelerde ücretlendirme konusunda belirsizlikler nedeniymle sevk işlemleri durdurulmuştu. Kurum, bu sorunu çözmek için Türk Diş Hekimleri Birliği yöneticileri ve oda başkanlarıyla görüştü. MEDULA entegrasyonunun yapılması, ağız şemasının sisteme işlenmesi, tedavi kalemlerinin belirlenmesi ve hasta takibi konularında görüş birliğine varıldı. Kurum hizmet alım sözleşmelerine son şeklini veriyor. Diş hekimine ödenecek tavan ücret de belirlenerek özel sunuculardan hizmet alımı başlatılacak. Provizyon alınması işlemlerinin, kamuda kullanılan MEDULA sistemi içinde "ağız ve diş sağlığı modülü" yerleştirilerek yapılması planlanıyor.

YIĞILMA BİTECEK

Yeni sistemle, protez ve köprü tedavisinde yaşanan yığılmaların da önüne geçilmiş olacak. Türkiye'de yaklaşık 20 bin diş hekimi bulunuyor. Kamu hastanelerinde çalışanların sayısı yaklaşık olarak 5 bin 500 civarında, diğerleri de özel çalışıyor. Kamu çalışanları diş tedavisi için özel kurumlardan yararlanabiliyor. Ancak memurun özel kurumlara sevki için kamu hastanesinde 90 gün içinde diş tedavisinin yapılamayacağının belgelenmesi gerekiyor. Diğer sigortalılar ise diş tedavisi için hastanenin verdiği randevu tarihini beklemek durumunda kalıyor. Protez, köprü gibi tedaviler için aylarca sıra beklemek durumunda kalabiliyorlar.

KATILIM PAYI ALINACAK

Yeni sistemle vatandaşlardan diş taşı temizleme, dolgu, parlatma gibi koruyucu tedavilerde belli miktarda katılım payı alınması öngörülüyor. Köprü, protez gibi hizmetler de katılım payı oranının daha yüksek olması öngörülüyor. Yetkililer, "Ekonomik nedenlerle özel hekime gidemeyen vatandaşlar gibi kamunun da yükü azalacak" dedi.

kalan karakter 460

reha reha

bu haber çıktıktan sonra kimse özelde diş yaptırmaz..devlette de özelde yaptırabilmek için yaptırmaz..yani bu haberden sonra ne yapılacaksa hemen yapılmalı...

Aynı Görüşte misiniz?
evet51
hayır9
cevapla 22.05.2012 13:33
Rıza Rıza

Arkadaşım demiş ki insanlar özele gidebilmek için devlete gitmeyip bekleyecekler yasada henüz çıkmadı dolayısıyla hem devlet boş olacak hemde özel dişçiler boş olacak bu arada fırsattan istifade edip işinizi dişinizi kolayca yaptırabilirsiniz devlette :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır4
cevapla 27.11.2012 11:07
Uğur Uğur

Şu kurulan cümleye bakıyorum 10 dakikadır. Anlam çıkaramadım. Ne demek istemiş acaba ki bir de 14 kişi beğenmiş cümleyi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet40
hayır9
cevapla 06.08.2012 21:57
ebru savas ebru savas

bir an önce sonuçlansın artık........

Aynı Görüşte misiniz?
evet54
hayır4
cevapla 13.06.2012 10:18
Rıdvan AŞKIN Rıdvan AŞKIN

Böyle bir uygulamayı durdurmak zaten hataydı serbest diş hekimleri hem daha kaliteli hemde kalıcı protez (uzun süreli) yapmaya önem vermektedir. bu uygulamadan sonra vatandaş daha rahat ve daha kısa sürede protezine kavuşacaktır. uygulamaya destek veren herkese teşekkür ederim..

Aynı Görüşte misiniz?
evet51
hayır1
cevapla 15.11.2012 14:37
Şahane Şahane

şu medula sisitemini diş hastesi açmadan önce yürürlüğe soksalar özel diş hekimlerinde oluşan yolsuzluğun zaten önüne geçilirdi.bence diş hastesindekilerin hepsi acemi halkıda denek olarak kullanıyorlar..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.06.2013 00:13
ömerfaruk ömerfaruk

ne zaman yürürlüe girecek tarih varmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 26.03.2013 11:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Bu ota dikkat!
Trabzon'da derede can pazarı
Orhan Gencebay'ın acı günü
Gaziantep'te silahlı kavga
Haliç köprüsü trafiğe açıldı
Deniz Seki'ye hapis şoku
Kordon kanından kemik iliği nakli yapıldı
Haliç Köprüsü ne zaman açılacak?
Keneden bir günde iki ölüm
Eşini ve bebeğini öldürdü
İstanbul'da 9 saatlik su kesintisi
Havalimanında polise dayak
Deprem onların da psikolojisini bozdu
Ayberk Atilla kalp krizi geçirdi
Haliç Köprüsü ikiye ayrıldı
Liseli öğrencilerden müthiş buluş
Kilonun en güçlü düşmanı
Eczanelere tek tip tabela
2 gün hava güzel ama sonra... HARİTALI
Petrol değil kaynar su fışkırdı
Peygamberimizin 3 aylar duası
Bulgaristan'da 6,4 büyüklüğünde deprem
Kilisede hırsız alarmı
Burçlar artık cebinizde
Nuran GATA'ya emanet
'Senden patron olmaz yenge'
Doğum gününde ispirtoyla ölüm
Tabiat parkında 'Ayı çıkabilir' alarmı
Gözlerden uzak yüzmek için akıntı uyarısını dinlemediler
İki ilde 3 doktor saldırıya uğradı
Kazada ölen 4 öğretmen için ağıtlar ve gözyaşı...
Sahte motor kazalarıyla dolandırıcılık
120 bin kişi namaz kılacak
Üç aylar bugün başlıyor
Melen'de son adım
Suada ve Reina'da yıkım şoku
Yardım için, akvaryuma çay sofrası kurdular
11 gramlık yapay kalple hayata bağlandı
Kızımız ölüyor vaktimiz yok!
Boru hattı çalışmasında dalgıç girdaba kapıldı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol