X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çay tek şekerle içilecek, tuzluk kalkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çay tek le içilecek, luk kalkacak

  • Giriş Tarihi: 27.1.2015 09:43 Güncelleme Tarihi: 27.1.2015 11:58
Çay tek şekerle içilecek, tuzluk kalkacak
Çay tek şekerle içilecek, tuzluk kalkacak

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgede çay ve kahve ikramlarda ve kafe, kantin, lokanta, çay ocağı gibi yerlerde çay inin tek şekerli olarak sunulması ve istenen genelgede yemekhane, lokanta gibi hizmetlerde masalardan lukların kaldırılması gerektiği belirtildi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 81 il valiliğine "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında ve Kullanımı ile İlgili Düzenleme" başlıklı bir genelge gönderdi. Genelgeye göre dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen bulaşıcı olmayan hastalıkların, ülkemizde her geçen gün sayısı hızla artan ölümlerin başlıca nedenlerinden olduğu belirtilen genelgede, erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bulaşıcı olmayan hastalıklardan önleyici yaklaşımların geliştirilmesinin zorunlu olduğu vurgulandı.

SICAK ÇAY KANSER YAPIYOR

ÇİKOLATA YERİNE KEÇİBOYNUZU TÜKETİN!

Değiştirilebilir temel risk faktörlerinden olan yetersiz ve dengesiz beslenmenin önlenmesinin bulaşıcı olmayan hastalıklardan korunmada güncel stratejilerden birini oluşturduğu belirtilen genelgede, "Toplumdaki bireylerin aşırı şeker ve tuz tüketiminin de yer aldığı beslenme bilgi, tutum ve davranışlarını olumlu yönde değiştirecek faaliyetler bu stratejilerin kapsamındadır. Aşırı şeker ve tuz tüketiminin değiştirilebilir bir sağlıksız beslenme sorunudur. Özellikle oluşumunda aşırı şeker ve tuz tüketiminin önemli bir etken olduğu obezite, diyabet, hipertansiyon ve kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar dünyada önlenebilir ölüm nedenleri içerisinde birinci sırada yer almaktadır" denildi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün son yayınlarında bulaşıcı olmayan hastalıkların ve diş çürüklerinin önlenmesinde günlük şeker alımının, günlük kalori ihtiyacının yüzde 5'ine indirilmesi gerektiğine dikkat çekilen genelgede ayrıca Türkiye'de yapılan bilimsel çalışmalarda tuz tüketiminin Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği değerin yaklaşık üç katı kadar olduğunu gösterdiğine dikkat çekildi.

Genelgede, Türkiye sağlıklı beslenme ve Hareketli Hayat Programı ve Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı kapsamında tüm kamu kuruluş ve kuruluşlarında alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:

"Çay, kahve vb. ikramlarda ve kafe, kantin, lokanta, çay ocağı gibi yerlerde çay şekerinin tek şeker olarak ve mümkünse hijyen açısından ambalajlı şekilde sunulması, yemekhane, lokanta vb. hizmetlerde masalardan tuzlukların kaldırılması, dileyenlerin tuz almak için ayrı bir yerde mümkünse 0,5-1 gramlık kağıt poşetlerde halinde bulundurulan tuzu alarak kullanmalarının sağlanması şeklinde genelge mevcuttur."