Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'ye edilmeyi kabul etti

Giriş Tarihi: 8.12.2015 20:59
ABD'ye iade edilmeyi kabul etti

'daki yolsuzluk operasyonu kapsamında geçen hafta gözaltına alınan başkan yardımcılarından 'un, ABD'ye edilmeyi kabul ettiği bildirildi.

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "İsviçre'de gözaltında bulunan Başkan Yardımcısı ve Güney Futbol Konfederasyonu () Başkanı , ABD'ye edilmeyi kabul etti. İsviçre Adalet Bakanlığı da kararı onayladı" denildi.

Açıklamada, Napout'un, ABD'nin talebi üzerine gözaltına alındığı ve Latin Amerika'daki futbol turnuvalarında, pazarlama haklarının satışında milyonlarca dolar rüşvet almakla suçlandığı ifade edildi.Napout'un 10 gün içinde iade edileceği belirtildi.

FIFA İcra Kurulu toplantısı için Zürih'te bulunan başkan yardımcıları Napout ve Alfredo Hawit, milyonlarca dolar rüşvet aldıkları iddiasıyla İsviçre emniyeti tarafından 3 Aralık'ta gözaltına alınmış ve iki yetkilinin ABD'ye iade edileceği açıklanmıştı. Gözaltına alınan iki üst düzey FIFA yetkilisinin ABD'ye iade edilmeyi kabul etmediği de belirtilmişti.

FIFA Etik Komitesi de gözaltına alınan Alfredo Hawit ve Napout'a 90 gün futboldan men cezası vermişti.

FIFA'daki yolsuzluk operasyonu kapsamında 27 Mayıs 2015'te Zürih'te 7 FIFA yetkisi gözaltına alınmıştı. Gözaltındaki yetkililerden Jeffrey Webb ve Jose Maria Marin ABD'ye iade edilirken, iadeye itiraz eden Eugenio Figueredo, Eduardo Li, Julio Rocha, Costas Takkas ve Rafael Esquivel'in yargı süreci devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'ye iade edilmeyi kabul etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz