X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye’nin 82’nci şehri uzaylı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye’nin 82’nci şehri uzaylı olacak

  • Giriş Tarihi: 8.12.2014 11:24 Güncelleme Tarihi: 8.12.2014 11:25
Türkiye’nin 82’nci şehri uzaylı olacak
Türkiye’nin 82’nci şehri uzaylı olacak

Uzayda etkin güce sahip olmayı hedefleyen Türkiye, NASA üssüne benzer bir uzay şehri kuracak. Türkiye, 2030 yılında ise milli uzay aracı ve astronotlarını uzaya gönderecek.

Türkiye, ABD'nin NASA üssüne benzer bir uzay şehri kurarak uzay kapısını aralayacak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 'Space City/Uzay Şehri' adını verdiği projenin çalışmalarını başlattı. Bakanlık, ilk etapta uzman bir heyeti 2015 yılında NASA ve Avrupa Uzay Ajansı'nı (ESA) incelemeye gönderecek. Uzay merkezinde uydular, fırlatma sistemleri, uzay teknolojileri, uzay cihazların üretimini sağlayan laboratuarlar bulunacak.

UZAY EĞİTİMİ BAŞLIYOR


Uzay Şehri'nin genel amacı uzaydaki doğal olayların ölçülmesi, bilinmeyenin araştırılması olarak belirlendi. Özel amacı ise yer altı ve yer üstü kaynaklarının bulunup incelenmesi. Ulaştırma Bakanlığı uzayla ilgili farkındalığı artırmak için ilk, orta, lise ve üniversitede uzay ve havacılık ile ilgili eğitim çalışmaları yapacak. Üniversitelerde yeni bölümler açılacak. Böylece Türkiye'nin deha öğrencileri bu alanda çalışacak.

MİLLİ ASTRONOTLAR YETİŞECEK


2020 yılına kadar uzay şehrini kurmayı planlayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 2030 yılında ilk milli uzay aracı ve astronotlarını uzaya göndermeyi planlıyor.

SON DURAK PLÜTON


NASA tarafından Plüton gezegeni ve uydularını incelemek için 2006 yılında gönderilen New Horizons uzay aracı, 9 senelik yolculuğunun ardında hedefine ulaştı. Dünya'dan 4.6 milyar kilometre uzaklıkta bulunan New Horizons aracı, Plüton sistemine ulaşmasına kısa bir süre kala uyandırıldı. Uzayda geçirdiği zamanın üçte ikisinde uyku modunda olan New Horizons, bu sayede elektronik donanımının kullanım ömrünü uzattı. New Horizons, Plüton sistemindeki gözlemlerine 15 Ocak'ta başlayacak. Plüton'dan 260 milyon kilometre mesafede olan New Horizons, Mayıs 2015'te cüce gezegenini net bir şekilde görmeye başlayacak. Temmuz da ise ilk kez Plüton'un atmosferini ve yüzeyinde olduğuna inanılan buzul yanardağları görüntüleme şansı elde edecek.

KAYNAK: Star gazete

kalan karakter 1000

Space Space

Bu konudaki söylentiler gerçektir, Mustafa Topaloğlunun memleketi Hopa 82.il yapılıp kendisi bizzat bu şehrin hem valisi hem de uzay sorumlusu olacaktır. Şarkıları ile uzaylılarla etkili bir diyalog içerisine de girileceği bildirilen Mustafa Topaloğlu; "Onlar henüz işin resmiyetinin farkında değiller, ama ülkemiz NASA'yı şahsım vasıtasıyla 2065 yıllarında solladığı zaman, onlara bir zamanlar dalga geçilen fakir ama gururlu bir genç olduğumu aktaracağım, tabi ki buna ömürleri yeterse" diye gülerek demeç verdiği basını kahkahalara boğdu.. Ardından "Eminem" türküsünü söyleyip milleti coşturdu..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 08.01.2015 09:01
İbrahim İbrahim

Sesli güldüm :D

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır4
cevapla 09.12.2014 15:07
ilker ilker

Allah'ım sen bu insanlara akil fikir ıhsan et uzayı araştıracak yerde en kısa yolu kuranı kerimde var oradan oku ve anla araştırmaya gerek yok :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır19
cevapla 09.12.2014 01:22
kamil kamil

Allahım ülkemize uzak olan ilimi bilimi teknolojiyi astoronomiyi takınlaştır ve aç ve genişlet şüphesizkisen her şeye kadirsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır3
cevapla 08.12.2014 17:14
muha muha

muhahahahahahhaha

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır17
cevapla 08.12.2014 16:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.