X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER YSK uyardı: Hiçbir bağlantıya tıklamayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

YSK uyardı: Hiçbir bağlantıya tıklamayın!

  • Giriş Tarihi: 16.3.2015 19:44 Güncelleme Tarihi: 16.3.2015 20:35
YSK uyardı: Hiçbir bağlantıya tıklamayın!
YSK uyardı: Hiçbir bağlantıya tıklamayın!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, YSK'nın logosu ve uydurma bir daire başkanlığı adı kullanılarak seçmenlerin yanıltılmaya ve ekteki internet bağlantı adresine yönlendirildiğini belirterek, "Kurumumuzca seçmen bilgileri, e-posta yöntemi ile talep edilmemektedir. Bu nedenle bu e-postalara itibar edilmemesi, hiçbir bağlantıya tıklanmaması önem arz etmektedir" uyarısında bulundu.

Güven, yaptığı yazılı açıklamada, özellikle son birkaç gündür seçmen listelerinin askıya çıkarılmasını fırsat bilen kötü niyetli kişilerin, YSK adına vatandaşların adres bilgilerinin kontrolüne yönelik e-posta gönderdiklerinin tespit edildiğini bildirdi.

Güven, açıklamasında, "YSK'nın logosu ve uydurma bir daire başkanlığı adı kullanılarak seçmenler yanıltılmaya ve 'ekteki' internet bağlantı adresine yönlendirilmektedir. Kurumumuzca seçmen bilgileri, e-posta yöntemi ile talep edilmemektedir. Bu nedenle bu e-postalara itibar edilmemesi, hiçbir bağlantıya tıklanmaması önem arz etmektedir" ifadelerini kullandı.

Seçmenlerin, yurtiçi veya yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını. YSK'ya ait www.ysk.gov.tr internet adresinden sorgulayabileceklerine, 14-27 Mart arasında muhtarlıklardan askıya çıkarılan listelerden de kontrol edebileceklerine işaret eden Güven, ayrıca "444 9 975" numaralı çağrı merkezine ulaşıp kayıtlarının olup olmadığını öğrenebileceklerini, 7 Haziran 2015'te yapılacak 25. dönem milletvekili genel seçimi ile ilgili her türlü bilgiye ulaşabileceklerini kaydetti.

Sadi Güven, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:


"Bir banka veya resmi bir kurumdan geliyormuş gibi hazırlanan web sayfası veya e-posta yardımıyla (phishing-yemleme saldırıları) bilgisayar kullanıcıları sahte sitelere yönlendirilmekte, arka planda çalışan uygulamalar ile bilgisayar kullanıcısının kimlik veya adres bilgileri, kullanıcı hesap numaraları, kullanıcı şifreleri ve parolaları, kredi kartı numaraları, internet bankacılığında kullanılan kullanıcı kodu ve şifreleri vb. bilgileri çalınmaktadır.

Bu tip yemleme saldırılarına karşı alınması gereken güvenlik önlemleri şöyle:

Bilgisayarınızın güncellemelerinin yapılması ihmal edilmemelidir. Ayrıca güncel ve kaliteli bir antivirüs programı da kullanılmalıdır. Gelen e-postanın kimden geldiğinden emin değilseniz dikkate almayınız. Unutmayın hiçbir kurum veya kuruluş mail yoluyla sizden kişisel bilgilerinizi istemez ve doğrulatmaz. Vatandaşlarımızın dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları gerekmektedir."

Açıklamada, yer verilen sahte e-posta iletisi şöyle:

"Sayın ……

……………… adresinde ikamet ettiğiniz ve ………….. Muhtarlığına bağlı olduğunuz görülmektedir.
7 Haziran 2015 Genel Seçim dolayısıyla ………………………………. Muhtarlığında seçmen askı listeleri 14.03.2015 cumartesi günü askıya çıkıyor 27.03.2015 cuma saat 16:30 da askıdan iniyor.
Bu süre zarfında ilgili muhtarlığa ekte istenilen bilgilerin gönderilmesini talep ediyoruz.

Not-1: 7 Haziran seçmen bilgileriniz ekte bulunmaktadır. Lütfen bilgilerini kontrol ediniz

Not-2: Ayrıca dosya sadece bilgisayar ortamında açılmaktadır.

YSK Seçmen Bilgilendirme Daire Başkanlığı"

kalan karakter 1000

Ahmet Doğan Şimşek Ahmet Doğan Şimşek

Maalesef geç kalmış bir uyarı. Güvendiğim gazetelerden birinde seçmen sorgulama diye bir linke tıkladım. Seçmen kaydım göründü. Bilgiyi telefon mesajı yada E-Mail ile almak isterseniz dediği yerlere mail adresi ve telefon numaramı da vermiş bulundum.
Geçen seçimde kapımıza gelen üç temiz giyimli kişi istatistik yapıyoruz diye hangi partiye oy vereceğimi sordular Bende AK partiye dedim. Bu sefer biz AK partiden geliyoruz. Vatandaşlık numaranızı verinde kayıt edelim dediler. Temiz görünüşlü iki genç bey ve bir bayandı. Aklıma paralel devletten olabilirler mi diye geldiğinde geç kalmıştım. Daha sonra listeler açıklanınca Muhtarlıktan sordum yıllardır oy kullandığımız seçmen listesinde eşiminde benimde adımız yoktu. Nüfusa gittim Türkiyenin hiç bir yerinde kaydımız yoktu. Yani naklihane gibi bir şeyde yapılmamış ve eşimle birlikte buharlaştırılmış yok edilmiştik. Çok uğraşıp yeniden kayıt yaptırdım. İnşallah bu seferde listelerden yok edilmeyiz. Çok endişeliyim ve sıkıntı verici bir durum

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 16.03.2015 20:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.