YAZARA MAİL GÖNDER Ensar Vakfı hakkındaki iddialar

YAZARLAR

Karaman'da, on çocuğun cinsel istismara uğradığı yönündeki davaya ilişkin, Karaman Barosu Başkanı Oktay Yılmaz önemli bilgiler verdi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'nın iddianameyi hazırladığını, sanık hakkında 600 yıla yakın hapis istediğini belirtti.
Kamuoyu da ibretlik bir ceza çıkması için bu davanın takipçisi olacaktır. Tacize uğramış çocukların kimliklerinin gizlilik kararıyla saklanmış olması ise, bu yaranın ömür boyu tekrar tekrar karşılarına çıkmasını engellemek için. Zaten, şayet istense bile, kamuyu bu kadar ayağa kaldırmış bir davanın sumen altı edilmesi imkânsız.
Ancak paralel yapı, Geziciler ve PKK'lılar ittifakı, elbette CHP ve HDP desteğiyle, bu iğrenç hadiseyi Ensar Vakfı'na mal etmeye çalışıyor. Konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri, Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Yasemin Darbaz Karaca'nın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamadan okuyalım:
"...Geçen hafta vakıf yönetimi, Ensar Vakfı Karaman şubesinden 9-10 yaşlarındaki çocukların da dahil olduğu bir cinsel istismar haberiyle şoka uğradı. Acil bir gündem toplantısı yaptık. Bu arada yönetim kurulundan avukat bir arkadaşımız Karaman'a gitmiş, bilgi toplamış, bizlere anlattı. Ben de size anlatayım.
2013'te vakfın Karaman şubesindeki yurtta kalan ortaöğretim çocuklarına 5 ay süreyle görev yapan bir etüt öğretmeni var, bu adam ilköğretimde öğretmenlik yapıyor, yani devlet memuru. Vakıfta da gönüllü çalışmış. Sonra vakıftan ayrılmış. Bölgedeki imtiyazlı insanların, çocuklarını sınıfında okutmak için yarıştığı, toplum içinde kendini gayet muteber ve saygın bir şekilde tanıtmış bir öğretmen bu.
Sonra aradan bir kaç yıl geçiyor. Çocuklardan biri bir vesile psikoloğa gidiyor. Psikolog Allah'tan akıllı biriymiş, biraz deşince altından çocuğun tacize uğradığı gerçeğini çıkarıyor. Hemen savcılığa suç duyurusunda bulunuyorlar.
Bu arada araştırdıkça 9 çocuğun daha cinsel tacize maruz kaldığı ortaya çıkıyor. Bu vakaların bizimle ilgisini bilemiyoruz zira dosyada gizlilik kararı var. Çocukların yaşı çok küçük olduğu için, küçük bir ilçede haber yayılıp da çocukların ruh sağlığı ve okul durumu zarar görmesin, isimleri sağda solda dolaşmasın diye savcılık dosyaya gizlilik kararı uygulamış. Avukat arkadaşımız da gittiğinde dosyayı göremedi, ifadeleri okuyamadı.
(...) O akşam toplantı sırasında, ortak kanaatimiz şu oldu: Ha 1 çocuk tacize uğramış, ha 10 çocuk, fark etmez (Sayı sürekli 45 diye ifade edilse de savcılık rakamı 10 diye kesin olarak açıkladı). Biz bu çocukların tamamını sahiplenmek ve yaralarını sarmak zorundayız. Çünkü burada en büyük öfkeyi biz taşıyoruz.
Birincisi, Ensar Vakfı gibi kadim ve tüm misyonu İslam'ı doğru anlatmak, buna dair sayısız akademik yayın yapmak ve daha ötesi iyilik ve yardım dağıtmak üzerine kurulmuş bir kurumun bu tarz çirkin bir vakayla gündeme gelmesi hepimizi derinden sarstı; ikincisi de, Türkiye'de ve dünyada pedofili vakalarının bu kadar sözümona 'normal' gözüken insanlarca işlenmesi ve çocuklarımıza onanmaz zararlar vermesi, ne yapacağız, bunu nasıl engelleyeceğiz konusunda endişelerimizi artırdı.
Biz elbette iç önlemlerimizi almak, denetimlerimizi artırmak, zarar gören çocukların ve ailelerinin yaralarını sarmak için elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız. Dahası, bu işin peşini asla bırakmak niyetinde değiliz, ne çocukların gördüğü zarar ne de bizim kurum olarak gördüğümüz zarar telafi edilir bir zarar değil.
Ancak tüm bunlar olup biterken, vakfımızın 37 yıllık geçmişinin ve tüm hizmetlerinin, sosyal medyadaki dezenformasyon ile bir kalemde silinip atılması, adının rezilce anılması, elbette kanımıza dokunuyor. Kimse gerçeğin ve çocukların geleceğinin peşinde değil de bulduğu bu fırsatı değerlendirip Ensar Vakfı üzerinden Müslümanlara çirkin bir kimlik giydirmek derdinde gibi geliyor. Ben de bu yüzden bunları anlatmak istedim."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

mutena mutena

İslamı doğru anlatması için görevlendirdiğiniz öğretmende hangi kriterleri aradınız ve denetlediniz.?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.04.2016 22:46
Samet Samet

Dertleri çocuk da değil ahlak da insanlık da değil. İnternetteki yorumları okuyunca, asıl amacın Müslümanları karalamak olduğu çok açık. İkiyüzlüler aynı şey çydd yurdunda olsa bu kadar üzerine düşecekler miydi acaba?

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır18
cevapla 26.03.2016 15:19
Alp Alp

Hilal hanim, bir an buna benzer bir olayin gülen cemaatine ait bir evde yasandigini düsünün ve bir kere de öyle yazmayi deneyin. Neler yazacaginizi gercekten merak ediyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet74
hayır10
cevapla 24.03.2016 01:57
Aysel Aysel

Gulenci falanda degilim ama suc suctur.Gulen olayinda oldugu gibi tabi olmanin zararlarini millet olarak sahit oluyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.03.2016 17:24
sado sado

45 çocuğa 2 yıldır devam eden istismarı göremeyen sonrada saklamaya çalışan vakıf yönetiçilerinin hçmi suçu yok.Olabilir o zaman açık açık yargılansınlar ne vakıf nede suçsuz insanlar zan altında kalsın.Bu kadar iğrenç bir şeyi örtbas etmelke hiçbirşey kazanılmayacağı gibi DİNİMİZE ÇOK ZARAR VERİR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet55
hayır2
cevapla 23.03.2016 23:39
zehra uyanık zehra uyanık

biraz enpati yap çağdaş yaşam derneğindende olsaydı bunlar siz akp liler neler yazardınız?ey ey diye cumhurbaşkanı neler derdi.


Aynı Görüşte misiniz?
evet55
hayır5
cevapla 23.03.2016 22:54
anne anne

çocukların yaşadığı bu olay vicdanımızı sızlattı. Çocuklara bunları yapanlar en ağır şekilde cezalandırılsın ve çocuklara bir daha yaklaştırılmasın. Ancak insanlara hatırlatmak isterim; bu ne ilk ne de son çocuk istismarı! Bu vakıfta ki olaylardan sonra herkes çocukları düşünüyor, çok insanca üşünsünler. Ama neden sokaklarda yaşayan ve her gün tecavüze uğrayanları düşünen yok? Neden çocuk esirgeme kurumların da, kuruluşundan bu yana çocuklar dönem dönem istismara uğradı unutulup gittiler? O çocuklara sahip çıktık mı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.04.2016 21:55
Aysel Aysel

Farkli fikirlerdeyiz ama bu konuda haklisiniz.Kimden gelirse gelsin bunlari cesurca konusmaliyiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 31.03.2016 17:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.