Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Fikret Orman

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı, iş adamı. 1967 yılında İstanbul'da doğdu. Orta öğrenimini Işık Lisesi'nde, yüksek öğrenimini Yıldız Üniversitesi ve ABD Florida Üniversitesi'nde tamamladı.

Giriş Tarihi: 30.01.2013 15:17 Güncelleme Tarihi: 26.01.2018 11:27
Orsan Yedek Parça San. ve Knorr-Orsan Ticari Araç Sis. Ltd. şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak faaliyet gösteren Orman, 2 çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Baba Kadir Orman'ın 200 kişinin çalıştığı Çorlu'daki fabrikası otobüs ve kamyonlara fren sistemleri üretiyor. Kadir Orman yönetimden ayrıldığı için de bu fabrikayı da fiilen Fikret Orman yönetiyor.

Esin Yapı ve Orsan'ın ortağı Orman'ı işadamı kimliğinden ziyade Beşiktaşlı kimliğiyle tanıyor birçok insan. Fikret Orman, 2000 yılında Serdar Bilgili başkanlığındaki yönetim kurulu listesinde yer aldı. Orman, 2004 yılında Serdar Bilgili'nin başkanlıktan istifa etmesiyle başkanlığa adaylığını koydu.

Olağanüstü genel kurulda oy sayımı sırasında özellikle Yıldırım Demirören ve Fikret Orman arasında büyük bir çekişme yaşandı. İlk sandıklarda bir Demirören, bir Fikret Orman seçimi önde götürürken, son sandıklara gelindiğinde fark 162'ye çıktı ve Demirören, siyah- beyazlı kulübün 32. başkanı oldu.

2010 yılında Sabah Gazetesi'nden Şelale Kadak'a verdiği röportajda, 'İslam'ın şartı 5. Altıncısı ne biliyor musun?' deyip 'Haddini bilmek' cevabını veren Fikret Orman mütevazı kişiliğiyle dikkat çekiyor.

Eski başkan Yıldırım Demirören ile çocukluk arkadaşı olduğunu belirten Orman, o röportajında Demirören ile arasındaki farklılığı şöyle dile getirmişti:

"Yıldırım benim çocukluk arkadaşım. Beşiktaş menfaatleri açısından rakip olduk. Hiçbir zaman Beşiktaş'ı yönetme anlayışımız aynı değil. O pahalı transferler ve sansasyonel yönetimler peşinde oldu. Ben Beşiktaş'ın kendi bütçesi içinde genç oyuncu yetiştiren ve bunların arasına sokulacak ve adapte olacak önemli oyuncularla başarı elde edilebileceğine inanıyorum. Yıldırım daha yüksek bütçeler harcayarak Beşiktaş'ı yönetmeye inanıyor. O yüzden fikrimiz hiç uyuşmadı. Ama Yıldırım ile hiçbir zaman kavgamız olmaz, çok yakın arkadaşım. Biz yönetime birlikte karar verip girmiştik."

Fikret Orman, 2 sene önceki aynı röportajda 2004'teki adaylığından sonra bir daha Beşiktaş başkanlığını düşünmediğini söylemişti. Ancak siyah beyazlı camiada yaşananlar Orman'ın fikrini değiştirdi.

Fikret Orman, 25 Mart 2012'de yapılan Beşiktaş Olağanüstü Genel Kurulu'nda, 11 bin 611 kongre üyesinden 4 bin 623'ünün katıldığı kongrede 4 bin 27'sinin oyunu alarak, siyah beyazlı camianın 33'üncü başkanı oldu. Orman, 2014 Ocak ayında yapılacak olağan genel kurula kadar görev yapacak.
SON DAKİKA