Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Şah damarı nedir

Türkçe çok zengin bir dil olduğu için pek çok adını iyi bildiğimiz şeyin gerçekte o kadar çok bilmediğimiz adı veya adları var ki bunlara en büyük örnek tıp dilinde boyun damar-siniri paketi olarak bilinen şah damarı. Diğer adı ile sizi o kadar şaşırtacak ki... İşte detaylar...

Halk arasında şah damarı olarak bildiğimiz ve boynun iki yanında, kanı başa taşıyan aort damarının adı olan şah damarının diğer adı aslında (Türk Dil Kurumu'na göre) ne olduğunu öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. Öncelikle Şah Damarı nedir görevi nelerdir bakalım..

ŞAH DAMARI NEDİR

Sağ ve solda olmak üzere iki tâne olan, aort yayından ayrıldıktan sonra boyundan geçerek beyne doğru çıkan büyük atardamarlara verilen isim. Şah damarlarına tıp dilinde "arteria carotis communis" denir. Soldaki şah damarı sağdaki şah damarından 4-5 cm daha uzundur. Şah damarına boyun toplardamarı ve vagus siniri komşuluk ettiğinden bu üçüne birden "boyun damar-siniri paketi" ismi verilmektedir.

Şah damarı ademelması civarında iki ana dala ayrılır. Şah damarının çapı 8-10 milimetre kadardır. Yâni vücuttaki büyük atardamarlardandır. Şah damarlarının dalları kafadaki organları besler. Bunlar içindeki en mühim olanı beyindir. Şah damarlarından biri tıkanınca veya bağlanınca diğer damarlar beyni beslemekte yetersiz kalırlar. Şah damarını boyunda elle hissetmek mümkündür. Böylece boyundan nabız da sayılabilir. Şah damarlarının yaralanmaları çok tehlikelidir. Bu durumlarda kişi genellikle kan kaybından hayâtını kaybeder. Buna en çok kesici ve delici âlet yaralanmalarında rastlanır.

ŞAH DAMARININ DİĞER İSMİ

Şah damarı Türk Dil Kurumu'nun resmi internet sitesinde 'Boynun iki yanında, kanı başa taşıyan aort damarlarından her biri, gazel damarı' olarak geçmektedir.
HABERLER şah damarı ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 03 şah damarı haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN