İstanbul 6 yıldır riskli binada oturanlara belediye 'Boşaltın' dedi, olaylar çıktı | Video

İstanbul 6 yıldır riskli binada oturanlara belediye 'Boşaltın' dedi, olaylar çıktı | Video
26.11.2020 | 14:11

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

İstanbul Ataşehir'de belediye ekipleri, polis desteğiyle gittiği mahallede 2014 yılından bu yana riskli, çürük raporu bulunan binalarda oturanlardan evlerini boşaltmasını istedi. Mahalle sakinlerinin evlerinde çıkmaya direnmesi üzerine polisle aralarında arbede yaşandı. Belediye ile yapılan görüşmelerin ardından, binalarda yaşayanların evlerini boşaltmaları için 1 hafta süre verildi.

İzmir depreminin ardından İstanbul'da riski binaların yıkım çalışmaları hızlandırıldı. Çürük raporu bulunan Ataşehir'deki 84 binanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kararıyla yıkımı için ekipler, çevik kuvvet polisinin desteğiyle harekete geçti. Ancak ekipler, bina sakinlerinin direnişiyle karşılaştı. Yaşanan gerginliğin ardından binalarda oturanlara 1 hafta süren veren ekipler mahalleden ayrıldı.


Edinilen bilgilere göre, Yeni Sahra Mahallesi Bostan Sokak ve civarındaki 84 ayrı binada yaşayanlar 2014 yılında evlerini 'depreme dayanıklı değil' diyerek bir müteahhit firmaya verdi. Amaçları evlerini yenilemekti. O dönemde firmanın girişimleriyle binalardan karot örnekleri, ilgili kurumlardan çürük raporu alındı. Ancak müteahhit firma, mahalle sakinlerinin iddiasına göre, çalışmalara başlamadı ve ortadan kayboldu. Binalar ise aldıkları çürük raporuyla ortada kaldı.

SON DAKİKA