X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sıcak duş veya ılık süt stresinizi azaltabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sıcak duş veya ılık süt stresinizi azaltabilir

  • Giriş Tarihi: 8.6.2015
Sıcak duş veya ılık süt stresinizi azaltabilir
Sıcak duş veya ılık süt stresinizi azaltabilir

Üniversite sınavına sayılı günler kaldı. Heyecanı yenmek için her öğrenci kendisine bir strateji geliştirmeli. Ilık süt içmek, sıcak duş almak veya nefes egzersizleri yapmak bunlardan sadece birkaçı

Lise öğrencilerini üniversiteyle buluşturacak olan sınavlara sayılı günler kala hem aileler, hem de çocuklar telaş içinde. Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülden Güvenç, ailelere tüyolar verdi...

Sınava girilecek okulu, sırayı önceden görmek daha çok heyecanlanmaya sebep olabilir mi? Bu sınavı abartmamak daha doğru değil mi?
Sınava girilecek mekanı önceden görmenin etkisi kişilere göre değişebilir. Bazı adayları aşırı duyarlılaştırırken, bazılarını da kendilerini duruma hazır hissetmeye yöneltir.

Bir genç, çalıştığı konuları sınav sırasında unutabilir mi?
Unutmaya engel olmak için yapılması gereken ilk şey; çalıştıklarınızı ezberlemekten kaçınmanızdır. Anlayarak çalışan bir gencin, öğrendiklerini unutması zor, anlamadan ezberlemeye çalışan birinin öğrendiklerini unutması ise kolaydır. Unutmayı engellemek için çalışılanları sık sık tekrarlamak gerekir. Gençlerin en çok korktukları konu ise sınavda, çalıştıkları süreç boyunca öğrendikleri her şeyi unutmaktır. Aslında edinilen bilgiler sınavda unutulmaz. Sadece genç, aşırı kaygı nedeniyle, öğrendiklerini hatırlamakta güçlük çekebilir. Bu kaygı atıldığında, çalışılan bilgileri hatırlamamak için hiçbir neden yoktur.

CEVAP ŞIKLARINI KARIŞTIRABİLİR

Fazla heyecanlı olmak, başarıyı etkiler mi?
Heyecan başarıyı olumsuz etkilemektedir. Heyecanı yenmek için uygulanması gereken en basit davranış; nefes egzersizi yapmaktır. Nefes egzersizi için önce burundan derin bir nefes alın. İçinizden 8'e kadar sayarak aldığınız nefesi, yine yavaş yavaş 8'e kadar sayarak geri verin. Bu egzersizi sakın hızlı bir şekilde yapmayın. Aksi taktirde, baş dönmesine yol açabilir. Heyecanlandığınız zamanlarda bilinçli bir şekilde bu egzersizi yapmanızda hiçbir bir sakınca yoktur. Heyecanın dikkati dağıttığı ve verimli çalışmayı engellediği göz önüne alınmalı ve bu duygudan kurtulmak için gerekenler yapılmalıdır. Heyecanını atamayan gençler ders çalışırken zorlandıkları gibi, sınavda da heyecan nedeniyle bildiklerini unutmakta, cevap şıklarını karıştırmakta ve sonuçta başarılı olabilecekleri bir sınavı başarısızlıkla tamamlamaktadır. Egzersiz ile heyecanını yenemeyen gençlerin, mutlaka bir psikolog ya da psikiyatristten yardım almaları gerekir.

Sınav öncesi iyi uyku başarı getirir mi?
Sınavdan birkaç gün önce vakitli uyumak ve dinlenmek, bedenimizi ve psikolojimizi sınava hazırlamak açısından yararlı olur. Araştırmalar, aşırı uykusuzluğun fiziksel ve psikolojik yoksunluğa yol açabileceğini göstermiştir.

Sınavdan bir gün önce her zaman uyuduğumuz saatte mi yoksa daha erken bir saatte mi uyumalı?
Genelde kişilerin alışık oldukları davranışları ve tempoyu izlemesi, yaşadıklarını abartmaması daha iyi olur. Ancak, kişi aşırı heyecan nedeniyle bir türlü uyuyamıyorsa, bu durum onu yıpratacak ve yoracaktır. Dolayısıyla, kendisini yatıştıracak yollara başvurabilir. Sıcak duş almak, ılık süt ya da ıhlamur-papatya gibi bitkisel çaylar içmek iyi gelebilir.
#Sayfa#
DİKKATİNİ HEMEN TOPLAMALI

Sınavda dikkatin dağılması, alınacak sonucu ne kadar etkiler?
Böyle bir durum tabii ki iyi olmaz. Adayların bu tür bir durumdan ne derece etkileneceği bilinemez. Önemli olan dikkatinin dağıldığını fark eder etmez tekrar geri kazanmanın yolunu bulmaktır. Bu da yine kişinin kendi geliştirmesi gereken bir beceridir. Belli şekillerde düşünerek endişemizi artırabileceğimiz gibi azaltabilir ve dikkatimizi esas işimize odaklayabiliriz. Kendimize vereceğimiz komut önemli.

Çocukların aileleriyle sergiye, sinemaya, gezmeye gitmesi motivasyonlarını artırır mı?
Yoğun bir çalışma temposu içinde olan öğrenci tabii ki nefes almaya gereksinim duyar. Dolayısıyla ebeveyniyle birlikte yorucu olmayan etkinliklere katılması, gezilere gitmesi kendini iyi hissetmesini sağlayıp yararlı olacaktır.

Sınava hazırlanırken flört eden gençlere aileleri tavır koymalı mı?
Flört etmek de yaşamamızın doğal bir parçası. Gençlerin sevdiklerinden koparılması hiç de iyi olmaz; bu onları üzecektir. Ancak, bir yandan da derslerine çalışmaları gerekiyor. Anne-babalar bu konuda çözüm üretebilmeli.

SÜREKLİ SINAVDAN BAHSETMEK GENÇLERİ İYİCE BUNALTIR

Evde devamlı sınav konuşulması stresi artırır mı?
Evet, çocuklar hazırlık sürecinde zaten yeterince sınav kaygısı yaşıyor. Bunun üstüne bir de devamlı sınav hakkında konuşulursa bunalması çok doğal.

'Biz zaten sana güveniyoruz; kazanacaksın' demek stresi azaltır mı yoksa omuzlarına daha çok yük mü bindirir?
'Biz sana güveniyoruz, sınavı kazanmasan da dünyanın sonu değil' şeklinde ifade edilirse çocuğu rahatlatacaktır. 'Biz sana güveniyoruz, nasıl olsa kazanırsın' ifadesi ise kaygısını artırabilir.
#Sayfa#
DUYGULARINI ANLAMAYA ÇALIŞIN

Aileler, hiç sınav motivasyonu olmayan öğrencilere ne yapabilir?
Motivasyonunun neden düşük olduğunu anlayabilmek için çocukla konuşmak ve duygularını anlamak gerekir. Motivasyon azlığı; kazanamama endişesinden mi geliyor, anne-baba baskısından mı kaynaklanıyor? Bunu anladıktan sonra çözümler geliştirmekte yarar var.

AİLELERE ÖNERİLER

- Çocuklara fiziksel ve psikolojik olarak rahat bir ortam hazırlayın. Beslenmesi, uyku düzeni ve çalışma ortamlarına özen gösterin.
- Arada dinlenebilmeleri için severek yaptıkları etkinliklere izin verin.
- Çocuğunuza sürekli sınavdan söz etmeyin.
- Ne olursa olsun onlardan sevgi ve ilginizi esirgemeyin.

SINAVDA ÖLÇÜLEN ZEKA DEĞİL BECERİ

Aileler, sınava hazırlanan çocuklarının arkadaşlarıyla dışarı çıkmasına izin vermeli mi?
Makul saatlerde, çalışmalarına ara verip dinlenebilmek için arkadaşlarıyla dışarı çıkması iyi olur. Ancak, tabii ki bunu abartmamak gerekir. Sınava hazırlık süreci hem dinlenmeyi, hem de tekrar derslere dönüp odaklanmayı gerektirir.

SİSTEMLİ ÇALIŞMALI

Zeki çocuk çalışmasa bile başarılı olabilir mi?
Sınav başarısı sistemli çalışmaya bağlıdır. Üniversiteye giriş sınavları da zaten bunu gerektiriyor. Ölçülen şey zeka değil, egzersizi yapılmış olan becerilerdir. Çocuğun sınavın gerektirdiği kalıplara uyum göstermesi gerekir.