X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER WhatsApp hangi bilgilerinizi topluyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

WhatsApp hangi bilgilerinizi topluyor?

  • Giriş Tarihi: 24.11.2014 09:49
WhatsApp hangi bilgilerinizi topluyor?
WhatsApp hangi bilgilerinizi topluyor?

Android, iOS, BlackBerry ve Windows Phone'da toplam 600 milyondan fazla kullanıcısı olan WhatsApp, metin tabanlı haberleşmemizin önemli kısmını elinde bulunduruyor. Peki WhatsApp'ın kişisel bilgi toplamayı seven Facebook tarafından satın alınması, endişelenmemizi gerektiriyor mu?

İşte telefonunuzdaki WhatsApp uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler.

WHATSAPP HANGİ BİLGİLERİ TOPLUYOR?


Tüm gizlilik notlarına uygulamanın Yardım/Sıkça sorulan sorular bölümünden ulaşılabiliyor. WhatsApp, temel olarak telefon numaranız, onu bir yılın üzerinde kullandıysanız fatura adresi gibi bilgileri saklıyor. Adres defteriniz, WhatsApp kullanan arkadaşlarınızı tespit etmek için zaman zaman karşıya yükleniyor.

HANGİ BİLGİLER TOPLANMIYOR?


Gizlilik notlarına göre WhatsApp, kişi isimleri ve adresleri saklamıyor. Kişi isimleri ve numaralar, WhatsApp'ın sunucularında değil telefonunuzda eşitleniyor ve bu veriler, WhatsApp'a gönderilmiyor. Facebook'un aksine WhatsApp, konum bilgisi de toplamıyor.

Bununla birlikte WhatsApp, uygulama üzerinden gönderilen verilerin güvenliğini garantilemiyor. Örneğin hack'lenmeniz halinde mesajlarınız riskte olabilir.

KAYNAK: chip.com.tr