X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dövmesini sildiremeyen ne yapacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dövmesini sildiremeyen ne yapacak?

  • Giriş Tarihi: 8.1.2015 11:53 Güncelleme Tarihi: 8.1.2015 15:18
Dövmesini sildiremeyen ne yapacak?
Dövmesini sildiremeyen ne yapacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun yeni yayınladığı fetvalar arasında dövme yaptıranların Allah'tan bağışlanma dilemesi istendi.

Dövme konusundaki fetvada, "Vücudunda dövme bulunan bir kimse mümkünse, onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa, Allah'tan bağışlama dilemelidir" denildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu, kalıcı dövmelerin yanı sıra, geçici dövmelerin gusül ve abdeste mani olduğunu bildirdi. Bu konuda yöneltilen soruya şu fetva verildi: "Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur, 'Dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere ve bu şekilde Allah'ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmişti '. Dövme yaptırmak yasaklanmış olmakla birlikte, deri üzerinde suyun alta ulaşmasına engel olacak bir tabaka oluşturmadığı için gusül ve abdeste engel değildir."

Din İşleri Yüksek Kurulu, "Dövme yaptırmak, abdeste veya gusle engel midir?" ve "Kalıcı dövme ile geçici dövmenin bu konudaki hükmü aynı mıdır?'' soruları üzerine, şu yanıtı verdi: "Vücudunda dövme bulunan bir kimse mümkünse, sağlığına zarar vermeyecek yöntemlerle onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa Allah'tan bağışlama dilemesi, yaptığına pişmanlık duyması gerekir. Yapıştırma yöntemi ile deri üstüne yapılan geçici 'dövme' ise suyun deriye ulaşmasına engel olacağından gusül ve abdeste engel olur."

kalan karakter 1000

Özmen Özmen

Dövmesini Silderemeyen Bir İnsan İçin Günahtır Ve O' İnsan Doğru Cehenneme Girer

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır23
cevapla 08.01.2015 14:25
Haktan Haktan

Vahiy mi aldın da kesin hükümde bulunuyorsun? Allah sana akıl ihsan eylesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 08.01.2015 16:07
Bora Bora

Çok biliyorsun senin gibi düşünenler cehenneme gider:)

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 08.01.2015 15:21
KartalKara KartalKara

Allah'tan başka kimse buna karar veremez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 08.01.2015 15:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.