Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte antalya'nın eğlence parkı

700 dönümlük arazi üzerine 1 milyar dolara kurulacak eğlence parkının temeli 2013 Şubat'ta atılacak. 2015'e yetiştirilecek Avrupa'nın en modern eğlence parkıyla sezon 1 ay uzayacak

Giriş Tarihi: 17.12.2012
Rixos Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Antalya'da 2004'ten beri gündemde olan Disneyland benzeri temalı park için ilk kez tarih verdi. Proje çalışmaları tamamlandı, finansman çalışmaları çözülmek üzere. Belek'te 700 dönümlük arazi üzerine kurulacak olan temalı eğlence parkı için ilk etapta 500 milyon dolar harcanacak. Arazinin büyütülmesi de gündemde. Toplamda ise maliyet 1 milyar dolara ulaşacak. 2013 Şubat ayına kadar projenin temeli atılacak. 2015 yaz sezonunda Avrupa'nın en modern eğlence parkı kapılarını açacak.

FİNANSMAN SORUNU

Proje çalışmalarının tamamlandığını açıklayan Fettah Tamince, "Finans kuruluşları, ilk kez böyle bir proje yapıldığı için bu yatırımı risksiz görmüyor. Ama finansmanını da çözmek üzereyiz" dedi. Eğlence parkının, Fransa'daki Disneyland'a benzeyen ama çok daha modern olacağını vurgulayan Tamince, "Avrupa'nın en modern tesisi olacak. Ocak ve Şubat ayında temelini atarız. 2015 yaz sezonuna yetiştireceğiz" diye konuştu.

TURİZM SEZONU 1 AY UZAR

Projeyle ilgili iddialı konuşan Tamince, "Antalya turizm sezonunu en az 1 ay uzatır. O derece önemli bir proje. Yatırımı da o kadar önemli bir iş" dedi. Sezonun 1 ay uzatılmasının oluşturacağı farkı anlatan Fettah Tamince, "Sezonu 1 ay arttırırsak, çok önemli bir başarı elde edilir. Kışın futbol turizmi deniyor. Toplam 2 bin takım geliyor. Takım başı 40 kişi gelse, 80 bin. Neredeyse Antalya Havalimanı'na sezonda 1 günde inen yolcu sayısı. Dolayısıyla sezonu 1 ay uzatmak, işletmelerin verimliliğini, şehrin atmosferini değiştirir" diye konuştu.

BÖLGENİN İHTİYACI
Projenin 700 dönümlük bir araziyi kapsadığını ama biraz daha büyütülebileceğini ifade eden Tamincep rojenin Antalya için önemine değinerek, "Sezonu arttırma, daha fazla harcayan turist getirmek için en önemli etkenlerden bir tanesi eğlence parkı. Bölgenin ihtiyacını karşılayacağız" diye konuştu.

LARA'YA NİYET BELEK'E KISMET
Antalya'da temalı eğlence parkı ilk kez 2000'li yılların başında gündeme geldi. Proje için ilk adres Lara Kent Parkı oldu. Turizm Bakanlığı 2006 yılında bölgeyi iki kez ihaleye çıkardı. Ancak iki ihale de daha sonra iptal edildi. İlk ihaleye göre fiyatı ikiye katlanan son ihalede, en yüksek teklifi Rixos Grubu vermişti. İptalinin ardından, Rixos Yönetim Kurulu Başkanı Tamince, projesinden vazgeçmedi. Lara'daki projeyi, Belek'e kaydıran Tamince, "Lara'da olsa, çok daha iyi olurdu." dedi.

KENT MERKEZİ İÇİN TRAFİK DÜZENLEMESİ
Temalı eğlence parkının Antalya'da turistler için bir cazibe merkezi oluşturacağını vurgulayan Tamince, kent merkezinin canlanması için de farklı bir proje ortaya koydu. Antalya'da turistin yürüyebileceği alanın çok kısıtlı olduğunu savunan Tamince, "Kundu'nun önünde bir yaya yolu yapılmalı. Sera Otel'e kadar" diye konuştu. Kent trafik akışının da değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Fettah Tamince, "Kundu'dan Kaleiçi'ne doğru trafiğin yönünü değiştirmek gerek" dedi.

AVRUPA'NIN EN MODERNİ OLACAK
Avrupa'nın en moderni olacak temalı eğlence parkında, Disneyland'in en ilgi çekici bölümlerinden olan Soarin benzeri bir sistem de olacak. California Golden State köprüsü üzerinde bir yamaç paraşütü yapma hissi yaşatılan bu bölümde, 180 derecelik bir alana kurulu ekran ve hareketli oturma düzeneği sayesinde sanal gerçekliğin sınırları zorlanıyor. Antalya'da ise bu alanda Side, Aspendos ve Perge gibi önemli alanların uçak ve helikopterlerle yapılan özel çekimlerinin yer alması planlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte antalya'nın eğlence parkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN