Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültür turizmi atağı

Giriş Tarihi: 1.1.2013

Arıcı, 2013 yılında yurt dışı fuarlarda kültür turizmi tanıtımına ağırlık verileceğini söyledi

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, 2013'te de kültür turizmini ön planda tutacaklarını söyledi. Deniz, kum ve güneş turizminin yanı sıra Türkiye'nin dünyada kültür turizminde söz sahibi olduğunu belirten Arıcı, Antalya'nın coğrafi yapısı, iklimi, ekolojisi, antik kent ve arkeolojik zenginliği bakımından açık hava müzesi konumunda olduğunu kaydetti.

APOLLON SEMBOLÜ

Arıcı, Antalya'da bulunan Selge, Olimpos, Perge, Myra, Termessos, Seleukeia, Patara Meclisi, Likya kaya mezarları, Trenenna, Ariassos, Andriake, Onobara, Sura, Limra, Aspendos, Arykanda, Antiphellos, Teimiusso ve Xanthos antik kentlerinin varlığının bölgede kültür ve arkeoloji turizminin yaygınlaşmasında öncü olduğunu söyledi. İki yıldır kültür turizmini isteyen Uzak Doğu ülkeleri Çin, Japonya, Tayland, Singapur ve Güney Kore'de Türkiye'nin kültürel ve arkeolojik varlıklarının tanıtımını yaptıklarını belirten Arıcı, Side'de bulunan 2 bin yıllık Apollon Tapınağı'nın kültür turizminin sembolü olduğunu vurguladı. Öte yandan SSR Turizm Seyahat Acentesi Korece ve Çince turist rehberi ve uzak doğu kültür uzmanı arkeolog Doç. Dr. Myung Hee, bu sene 89 bin Güney Koreli turisti Anadolu'da kültür turuna çıkardıklarını söyledi.

KORELİLER GELECEK
İstanbul, İzmir, Nevşehir ve Konya'dan sonra Uzak Doğulu turistleri Antalya'da kültür turuna çıkardıklarını belirten Hee, Antalya kültür turunda en fazla tercih edilen yerlerin Side, Alanya Kalesi, Korkuteli Alaaddin Camii, Side Müzesi, Perge, Myra, Noel Baba Müzesi, Patara, Termessos, Selge ve Xanthos olduğunu ifade etti. Antalya'ya getirdikleri Güney Koreli turistlere 18 tarihi ören yerini gezdirdiklerini belirten Hee, Güney Koreli turistlerin yüzde 97'sinin Türkiye'ye kültür turizmi için geldiğini deniz, kum ve güneş turizmi için geleninin yüzde 3'lük oranla az olduğunu kaydetti. Hee, dünyada 56 ülkeden 260 milyon kişinin kültür turizmini ön planda tutarak tatil yaptığını söyledi.

12 AY TURİZME AÇIĞIZ
Kültür turizminin dünyada her geçen gün artış gösterdiğini belirten Arıcı, Türkiye'nin kültür mirası zengini olmasının yılın 12 ayı kültür turizmine açık ülke olduğunu ifade etti. Arıcı, "Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da turizm fuarlarında kültür turizmini ön plana çıkaracağız. Son yıllarda deniz,kum ve güneş turizmi yanı sıra ülkemizde kültür turizminde ön plana çıktı. Kültür mirasını görmeye gelen binlerce yabancı konuğumuz var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültür turizmi atağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN