Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversiteliler sporcu avında

Akdeniz Üniversitesi BESYO öğrencileri, yetenekleri keşfetmek için 50 okulda gönüllü spor öğretmenliği ve danışmanlığı yapmaya başladı

Giriş Tarihi: 1.1.2013
Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Yüksek Okulu (BESYO) öğrencileri, gönüllülük esası ve etkinlik tasarımı dersi kapsamında Kepez'deki 50 okulda ücretsiz spor dersleri vermeye başladı. Üniversite ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan sözleşmeyi, Gençlik ve Spor Müdürlüğü de destekledi. Uygulamaya koyulan projeyle hem dezavantajlı bölgelerdeki çocukların sporla daha çok ilgilenmesi hem de geleceğin sporcularına branşlarına göre yol haritası çizilmesi hedefleniyor. Üniversitenin bu girişiminden, dezavantajlı bölge olan Kepez ilçesinin yararlanması önceliği verildi. Üniversiteliler, ilköğretim, ortaokul ve liselere giderek, basketbol, tenis, hentbol, futbol gibi spor branşlarında eğitim veriyor. Ayrıca saha çizimi konusunda da danışmanlık yaparak, okullarda daha fazla spor alanları oluşturulmasına katkı sağlıyor.

EĞİTSEL OYUNLAR

Hem öğrencilerin, hem de mahalle sakinlerinin okul olanaklarından faydalanmalarını sağlayan Okullar Hayat Olsun projesini çeşitlendiren bir etkinliğe imza atıldığını ifade eden BESYO Müdürü Doç. Dr. Erkan Çalışkan, oyunlarla şenlik programı gibi eğitsel oyun çalışmaları yaptıklarını söyledi.

ÖZGÜVEN KAZANIYORLAR
Proje sayesinde üniversite dışındakileri üniversite ile de buluşturduklarını belirten Doç. Çalışkan, "Yetenekli bulduğumuz çocukları, okulumuzda spor eğitimi almaları yönünde teşvik ediyoruz. Aynı zamanda çocukların enerjisini sporla harcamasını sağlıyoruz. Sporla özgüven kazanırlarken, takımdaşlık ruhlarını da geliştiriyorlar" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversiteliler sporcu avında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN