Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonominin 2012 karnesi

ATSO Başkanı Budak Antalya ekonomisinin 2012 karnesini açıkladı. Budak, "Tüketim ve yatırım toparlanırsa durum daha iyi olur" dedi

Giriş Tarihi: 2.1.2013
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, 2012 yılını değerlendirdi. Antalya'da geçen yıl yüzde 47 olan kredi kullanımındaki artışın, Türkiye ile paralel olarak yüzde 12'ye düştüğünü belirten Budak, bunun da tüm sektörleri etkilediğini söyledi. Kredilerin kesilmesine, çek sorununun da eklenmesiyle ticaretin yanı sıra tarımın da çok olumsuz etkilendiğini savunan Budak, "Tarımda bu yıl zaten uygun hava koşulları nedeniyle fiyat düşüşleri nedeniyle üretici perişan oldu" dedi.

TARIM KÖTÜ

Kasım ayında Toptancı Hal'deki ortalama ürün değerinin geçen yıl 1.22 TL iken, bu yıl 68 kuruşa düştüğünü açıklayan Budak, "Neredeyse yüzde 50'lik bir düşüş yaşandı. Aynı durum Antalya Ticaret Borsa rakamlarında da geçerli. Orada da ortalama ürün değeri 96 kuruştan 78 kuruşa düştü. Sanayide böyle bir şey olsa büyük bir kriz demektir. Oysa tarımda gariban üreticinin kaderi olarak kabul ediliyor" dedi.

VERGİ ARTIŞI AZALDI

Geçen yıl vergi gelir artışının bir önceki yıla oranla yüzde 30 olduğunu hatırlatan Budak, "Bu olumsuz tabloda, vergi geliri artışı da yüzde 8 seviyesinde kaldı. Ama daha önemlisi mal ve hizmetler üzerinden alınan vergi gelirinde artış yüzde 3,4'te kaldı. Bu 2009 krizinde gördüğümüz bir artıştır. 2010 ve 2011'de ise artış oranı yüzde 40 civarındaydı" diye konuştu.

ANTALYA FARKI
Çetin Osman Budak 2012 yılında ekonomideki yavaşlamanın bu sonuçlarına karşılık Antalya'nın teşvikli yatırım payının arttığına değindi. Türkiye'de yatırımlar azalırken Antalya'da teşvikli yatırımların artış kaydettiğini vurgulayan Budak, "2012 yılı 11 ayında 1.5 milyarlık yatırım için teşvik alındı. Bunun yüzde 10'u sanayi yatırımı, 60 milyon kadarı tarım yatırımı, gerisi yani 1.3 milyar ise çoğunlukla turizm yatırımı" dedi. Budak, 2013 yılı için ise umutlu konuştu, "2013 yılını biraz daha iyi bekliyoruz. Avrupa'da biraz düzelme görülüyor. Petrol fiyatları yatay seyrediyor. Dolayısıyla dünya ve Avrupa biraz daha iyi olursa Türkiye de daha iyi olabilir. Antalya için de aynısı söylenebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonominin 2012 karnesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN