Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Bu nasıl halkçılık

Giriş Tarihi: 2.1.2013
Dün,yeni yılın ilk günü gazeteleri okurken bir haber içimi sızlattı.
31 Aralık'ta Büyükşehir Belediyesi sudan nedenlerle 38 güvenlik görevlisinin işine son vermiş… Yetmemiş, bu yıl çalışacak olanların da, maaşlarında yüzde 15 kesinti uygulayacaklarmış. Hiç kimse taşeron firmalardan kaynaklanıyor, belediye ile alakası yok düşüncesini öne sürmesin çünkü, işin sahibi de parayı firmaya zamanında ödeme yapmayan da Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve yönetimidir.
Yılın son günü evine, bırakın çerez, çekirdek almayı, ekmek dahi götüremeyen insanlar, Akaydın gece Cumhuriyet Meydanı'nda göbek atarken işsiz, aşsız bırakılmışlardır.
Aslında olay, Akaydın ve temsil ettiği zihniyetin halkçılık anlayışını gözler önüne sermektedir. Kendilerini halkçı, emekçiden yana, işçi dostu ilan edenlerin gerçek yüzleri Akaydın ve yönetimi vasıtasıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Güçleri, işçiye yetmiştir.
Taşeron firma maşa olarak kullanılmıştır.
Akaydın kadar bu işe alet olanlar da bu işin vebalini ömür boyu çekeceklerdir.
Şöyle bir hatırlayın, seçim döneminde ekmek ile golf sopasını vatandaşa gösterip hangisini istersiniz diye soran Akaydın, değil miydi? Şimdi, Akaydın'ın yaptığı, insanların umutlarıyla oynayıp ekmeği, aşı istismar etmek değildir de, nedir?
Büyükşehir'de aynı acımasız oyun 4 yıldır tekrarlanıyor. Akaydın ne zaman eğlenceye, şarap, bira festivaline harcayacak parayı bulamazsa bildik senaryoyu yazıyor; işçi alacağını öne sürüp meclisten borçlanma yetkisi istemek… İşin özü budur.
Fazla uzatmaya gerek yok, konu ile ilgili gelen bir mail her şeyi açıklıyor, virgülüne dahi dokunmadan sizlerin takdirine bırakıyorum; "Dört gözle Ocak ayını bekledik yılın 2 yarısında itibaren eşim bir ay aldıysa 2 ay almadı, son zamanlarda trajedi şu noktaya geldi 200 yada 400 TL yatırıp 2-3 aylık alacağı olan insanların haysiyetleriyle oynadılar. Bir haber bayram havası maaş yattı bugün taşeron firmalardan x şirkete işçi gidiyor en kötü bir maaş alırım diye bankada 400 lira al sana maaş. Başkan şehrin 4 yanına astırmış fotoğraflarını yeni yıl için iyi dilekleri var bence başkan o fotolarda gözlerine siyah bant çektirsin, Japonyada adam harakiri yapıyo bizimki pişkin pişkin tövbe tövbe. Anlıycanız bu çile bitmez ama ocakta belki alırız maaş filan diyoruz ama bırakıp gidecekse bu adam yatmasın bizim maaşlar çekilmez 2 sene daha…"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Bu nasıl halkçılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN