Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkizlerin hukuk savaşı

Antalya'da 6 Ocak 2012'de denize girerek bir daha çıkamayan Deniz ve Sabit Dumlupınar çiftinin, ikiz bebekleri maaş savaşı veriyor

Giriş Tarihi: 2.1.2013
Antalya'da eğlence çıkışında denize girerek bir daha çıkamayan Deniz ve Sabit Dumlupınar çiftinin, ikiz bebekleri, babalarından kalan ölüm maaşını alabilmek içinde teyzelerinin velayeti altında dava açtı. SGK'nın en küçük müştekileri Deniz Sude ve Sabit Çınar'ın talepleri bilirkişi incelemesi sonrası karara erdirilecek. Teyze Eymen, "Onların hem anneleri hem babalarıyım. Tek isteğim hayırlı birer evlat olarak yetiştirmek" diye konuştu.

GERİDE İKİZLER KALDI

Olay, Antalya Konyaaltı plajında, 6 Ocak 2012'de meydana geldi. Dumlupınar çifti, Akdeniz Bulvarı'ndaki bir kafeteryada eğlendi. "Dansöze para yapıştırma" gerekçesiyle tartışan çiftten önce Deniz Dumlupınar, ardından da Sabit Dumlupınar, koşarak denize girdi. Çiftin cesetleri birer hafta arayla denizden çıkarıldı. Ardlarında 20 yıl sonra tedaviyle dünyaya gelen ve kendi isimlerini taşıyan 14 aylık ikiz bebekleri Deniz ile Sabit Çınar kaldı. Bebeklere teyzeleri Semiha Eymen sahip çıktı. Olay sonrası ikizlerin velayetini alan teyzeleri Semiha Eymen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na başvurusu sonrası koruyucu anne olarak atandı. İki çocuk sahibi teyze, babasından aldığı yetim maaşı ve oğlunun desteğiyle ikizlerin bakımını üstlendi. Kız kardeşinin emaneti Sabit ve Deniz'e, iyi bir gelecek sunmak için çaba harcayan teyze Eymen, bir yıldır hukuk mücadelesi de veriyor.

ÖLÜM MAAŞI İÇİN
İkizler adına, baba Sabit Dumlupınar'dan kalan ölüm maaşı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığıyla SGK'ya başvuruldu. Ancak Bağkur'a ödenmemiş 12 bin 370 TL borç çıkınca, SGK'ya bu parayı ödemeleri karşılığında maaşların bağlanabileceği öğrenildi. Avukat Fehmi Erdem, teyzelerinin velayeti altında, ikiz bebeklerin babalarının Bağkur borçlarına reddi miras davası açtı.

BİLİRKİŞİ KARAR VERECEK

Ankara 12. İş Mahkemesi'nde açılan dava dilekçesinde, "Çocukların ekonomik durumunun Bağ-Kur borcunu ödemeye uygun olmadığı, borcun iptal edilerek babanın SKK gün pirimi üzerinden maaş bağlanması" istendi. Mahkeme, babaya ait SSK ve Bağ-Kur dosyalarının gönderilmesine ve bilirkişi tarafından incelenmesine karar vererek davayı erteledi.

HEMEN HACİZ GELDİ
Olay sonrası alacaklıların hemen haciz işlemleri başlattığını belirten Semiha Eymen, "Kardeşimin evinden sadece bebeklerin eşyalarını alarak çıktık. Geri kalanına ev sahibi el koydu. Onlar yetim ve öksüz. Anneleri de babaları da benim. Yetkililerinden kolaylıkı göstermelerini istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkizlerin hukuk savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN