Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otellerin tahsis süreleri bitiyor

Antalya ve Akdeniz çanağındaki tatil köyü ve otellerini 25 - 49 yıllık tahsisle hazine ya da orman vasıflı araziler üzerine kuran turizmciler, bakanlıkların kapısını ek süre için çalmaya başladı

Giriş Tarihi: 2.1.2013
Otel ve tatil köylerine hazine veya ormandan tahsis araziler üzerine kuran turizmciler tahsis sürelerinin bitmesine kısa bir süre kala telaşa kapıldı. Başta Antalya olmak üzere, Türkiye'nin birçok bölgesinde hazine veya orman arazileri tahsisiyle otel işleten turizmciler tesislerini yenilemek için ilgili bakanlıklardan yüzde 50 oranında ek süre istedi. Maliye, Kültür ve Turizm ve Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları'na resmi talepte bulunan otelciler tahsis süreleri kısaldığı için tesislerde yenileme çalışmalarının durduğunu ve yabancı yatırımcıların da yavaş yavaş bölgeden uzaklaşmaya başladığını ifade etti.

TALEP LİSTESİ YAPILDI

Turizmciler resmi taleplerinde, "Tahsis süresinin yüzde 50'sini doldurmuş olan tesislerin esaslı bir yenileme, renovasyon yatırımından geçmeleri veya yeniden yapma şartı ile tahsis süresinin yüzde 50'sine kadar uzatılmasına imkan veren mevzuat değişikliği yapılmalıdır" ifadelerini kullandı. Turizmcilerin talepleri arasında, otellerdeki yüksek müzik teliflerinin düşürülmesi, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda değişiklik yapılması ve sektördeki kayıt dışı istihdamın önlenmesi yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otellerin tahsis süreleri bitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN