TOKİ ile değil tapuyla

Kepez'de 200 bin kişiyi ilgilendiren kentsel dönüşüm iddialarına Ak Parti'den belgeli cevap geldi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "Sorunu TOKİ'yle değil tapuyla çözeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 3.1.2013
Kepez'de 19 mahallenin kentsel dönüşüm alanı olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) devredildiği iddialarına Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü açıklama getirdi. Kütükçüler Seyir Terası'nda düzenlenen toplantıda konuşan Köse ve Tütüncü, 200 bin kişiyi ilgilendiren konuyla ilgili, "2B kapsamındaki bölgede sorun TOKİ'yle değil, tapuyla çözülecek" mesajını verdi.

İPTAL BELGELERİNİ SUNDU
Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse, TOKİ'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığı ile Maliye Bakanlığı'ndan talebinin kentsel dönüşüm alanı değil, bu bölgelerde bir özel proje alanının ilan edilmesi olduğunu söyledi. Köse, buna rağmen Maliye Bakanlığı ve TOKİ ile görüşerek bu talebin geri çekildiğini söyledi. Köse, TOKİ'nin 27 Aralık 2012 tarihli proje alanı onayının iptal belgelerini de sundu.

TOKİ ile GÖRÜŞÜLDÜ
Özel proje alanını bile Ak Parti Antalya teşkilatı ve Kepez Belediyesi olarak uygun görmediklerini ifade eden Köse, "Konu Maliye Bakanlığı'na gittikten sonra müdahil olduk. 'TOKİ'nin bu talebini, biz TOKİ ile görüşüp geri çekilmesini sağlayalım' dedik. TOKİ başkanımıza da milletvekillerimiz Mevlüt Çavuşoğlu, Hüseyin Samani ile birlikte gittik. TOKİ başkanımıza, kentsel dönüşüm iddialarını anlatınca, 'Mümkün mü böyle bir şey, kesinlikle düşünmedik' dedi" diye konuştu. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise 30 yıldır süren 2B sorunun çözümü noktasında yasanın çıkmasının ardından, bu bölgelerde kentsel dönüşüm uygulanacak yerlerle ilgili Türkiye genelinde bir envanter çalışması yapıldığını anlattı.

HEMEN HAREKETE GEÇTİK

Tütüncü, "Bu kapsamda, Kepez'deki Göçerler ve Kütükçü tapulamasına ait 19 mahallede, taslak çalışma gerçekleştirildi. Bizlere intikal ettikleri andan itibaren, vatandaşlarımızın kentsel dönüşüm istemediğini, tapuyla bu problemlerin çözümünü istediklerini bildiğimiz için harekete geçtik, taslak proje kapsamından çıkartılması ve kentsel dönüşüm değil, geçerli imar planlamalarına göre tapularını teslim etmek suretiyle mülkiyet sorununun çözülmesi gerektiğini söyledik" dedi. Başkan Tütüncü, "Ak Parti iktidarı ve Kepez Belediyesi 2B'li gecekondu bölgelerinin tamamında kentsel dönüşüm anlamında toplu konut çalışmalarına karşıdır. Vatandaşın istediği gibi o bölgelerin TOKİ ile değil tapuyla çözülmesine taraftır" diye konuştu.

YALAN VE İFTİRA
Muhalefetin iddia ettiği şekilde TOKİ'nin Kepez'de bir kentsel dönüşüm planı hiçbir zaman olmadığını ifade eden Köse, "Muhalefetin Kepez'i gasp ediyorlar, yandaşlarına peşkeş çekiyorlar diye dilene doladığı konu, halkın kullanımında olmayan bir alanda, bir özel proje alanının ilan edilip edilmemesidir. Sütçüler'de ve Çıplaklı'da da olduğu şekilde. Ama muhalefet olmayanı oluyor gibi öyle bir anlatıyor, bu konuda çok kabiliyetliler. Tamamen yalandır, iftiradır. Gündemde böyle bir konu olmamıştır" dedi.

TOKİ'Yİ ÖCÜ GİBİ GÖSTERİYORLAR
Bahsi geçtiği şekilde 19 mahalleyi kapsayacak bir kentsel dönüşüme zaten TOKİ'nin bile gücünün yetmeyeceğini savunan Köse, "TOKİ'yi öcü gösteriyorlar. 400 bin tane proje inşa etmiştir. Ev sahibi olamayacak 400 bin dar gelirli insanı konut sahibi yapmıştır. Avrupalıların Eyvah Türkler geliyor dediği gibi, TOKİ'yi öcü göstermeye çalışıyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TOKİ ile değil tapuyla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN