Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Havamızı kİrleten tesİsİ tespİt ettİk'

Antalya Koordinasyon Kurulu toplantısına, kentin marka kuruluşlarından birinin, üretim tesisinde toz kömür yakarak ciddi kirliliğe neden olduğunun açıklanması damgasını vurdu

Giriş Tarihi: 4.1.2013
Antalya'da yeni yılın ilk İl Koordinasyon Kurulu toplantısı İl Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binasında düzenlendi. Vali Ahmet Altıparmak başkanlığında gerçekleşen toplantıya belediye başkanları ve kamu kurumlarının yöneticileri katıldı. Toplantıda kamu yatırımları açısından 2012 yılının değerlendirmesi yapıldı.

SAYILI KURULUŞLARDAN BİRİ

Toplantıya damga vuran ise hava kirliliği konusu oldu. Toplantının sonunda Antalya'da yaşanan hava kirliliğine dikkat çeken Altıparmak, şunları söyledi: "Kepez, Meltem Mahallesi, Konyaaltı ve Gülveren tarafında kirlilik görülüyor. Bu çerçevede belediyemizin ve çevre müdürlüğümüzün denetimlerini istedik. Hangi tür kömür yakılıyor ve yakalanan kaçak kömürün cinsini öğrenmek istedik. Çevre İl Müdürümüzün anlattığı bir husus var. Antalya'nın en büyük kuruluşlarından birinin üretim tesislerinin kontrol edildiği ve toz kömür yaktığının belirlendiğini anlattı. Bu Antalya'nın sayılı kuruluşlarından, marka değeri büyük bir kuruluş. Eğer o toz yakıyorsa ben kime ne diyeyim. Bu şehri sahiplenmemiz lazım. Herkes sorumluluğunu bilmesi lazım. Kimseyi suçlamanın bir anlamı yok."

KALORİ TARTIŞMASI

Mahalli Çevre Kurulu tarafından Antalya için tespit edilen kömürün kalorisinin düşük olduğu eleştirilerine de değinen Altıparmak, "5 bin 500 yüksek bir kalori. Bunu yakacak soba Antalya'da çok az. Ben isterim ki 6 bin 500 kalorilik kömürü hemen yakalım. Yanık yağ, ot çöp aklınıza ne gelirse yanacak her şey özellikle küçük sanayilerde yakıyorlar maalesef. Bu da kirliliği arttırıyor. Doğalgaz kirliliği çözecek bir çözüm yolu. Burada hepinize görevler düşüyor. Kirlilik ve kirleten varsa ihbar etmemiz lazım. Kurumların her aracı denetlemesine imkan yok. Tüm bunlar bizler için mazeret teşkil etmiyor. Önümüzdeki yıl daha farklı bir yol izleyeceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Havamızı kİrleten tesİsİ tespİt ettİk'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN