Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kanser Okulu'nda 3'üncü ders zamanı

Medstar Kanser Merkezi tarafından Büyükşehir Belediyesi ile birlikte başlatılan Kanser Okulu'nda kan kanseri ve kemil iliği naklinin anlatılacağı 3. derse gelindi

Giriş Tarihi: 4.1.2013
Dünyada her yıl 13 milyon "yeni kişi" kansere yakalanıyor. Tütün ve alkol kullanımı, şişmanlık, enfeksiyonlar, radyasyon, giyimden gıdaya üretilen pek çok üründe kullanılan kimyasallar gibi çeşitli kişisel ve çevresel faktörler nedeniyle her geçen gün artan kanser, erken teşhis ve korunma için alınacak doğru önlemlerle, önlenebilir bir hastalık.

KALİTELİ YAŞAM ÖNEMLİ

Son yüzyılın korkulu rüyası haline gelen kanserden korunma, kanser tedavisindeki son gelişmeler ve kanser hastalarının tedavi süreçlerinde kaliteli yaşam giderek daha da önem kazanıyor. Tütün ve tütün ürünlerini kullanmamak, çocukluk çağından itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak, fazla kilolardan kurtulmak, stres yönetimi ve doğru yaşta doğru spor, kanserden korunmada en önemli faktörler.

KANSERDEN KORUNMA

Kanserden korunmada erken tanının öneminin doğru anlatımı ve toplumun kansere karşı bilinçlenmesinin sağlanması, bu hastalıkla mücadelede önemli başarılar sağlıyor. Kanserden korunmak için gerekli önlemlerin alınması ile tüm kanserlerin yarısının ortaya çıkmadan önlenebilmesi, bilinçli toplum sayesinde gerçekleştirilebilir.

KANSER BİLİNCİ OLUŞUYOR

Kanser tanı ve tedavisinde Türkiye'de "ilk"lerin gerçekleştirildiği en gelişmiş merkezlerinden biri olarak hizmet veren Medstar Kanser Merkezi, "Kanserle Savaş" misyonu doğrultusunda toplumu bilgilendirmek amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile "Kanser Okulu"nu hayata geçirdi. Kanser Okulu ile toplumun kanser ile ilgili doğru bilgiye ulaşmasının kolaylaştırılması, çıkar amaçlı oluşturulmaya çalışılan toplumsal kanser korkusunun azaltılması, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğu algısının pekiştirilmesi ve kanserde erken tanı için farkındalık yaratılması amaçlanıyor. Medstar Antalya Hastanesi Kanser Merkezi'nden Hematoloji ve Hücresel Tedaviler Koordinatörü Prof. Dr. İhsan Karadoğan, Kanser Okulu'nun "Kan Kanseri, Kan Bağışı, Kemik İliği Nakli ve Kök Hücre Gerçeği" başlıklı 3. dersinde ele alınacak olan konular hakkında bilgi verdi.

KONUMUZ KAN KANSERİ

Kanser Okulu'nun 3. dersinde, kan kanserleri ve kemik iliği nakli konularının ele alınacağını belirten Prof. Dr. Karadoğan, "Kemik iliğinde bulunan kan yapıcı kök hücrenin genetik yapısının bozulması ve kan hücrelerinin üretiminin kontrol dışına çıkarak, vücutta aşırı birikimine yol açması ile ortaya çıkan kan (kemik iliği) kanserleri, akut veya kronik şekilde kendi gösterebilen bir dizi hastalıktır. Akut ve kronik lösemiler, lenfomalar (Hodgkin ve Hodgkin dışı), plazma hücre hastalıkları (multiple myelom vb.) ve myeloproliferatif hastalıklar en sık izlenen alt grupları oluşturmaktadır. Kan kanserlerinin tedavisinde son yıllarda önemli gelişmeler olmuştur. Hedefe yönelik akıllı ilaçlar sayesinde hastaların yaşam süreleri ve kaliteleri artmış, mini nakil uygulamalarıyla da ileri yaş hastalara kemik iliği nakli yapılabilir hale gelmiştir" dedi.

KORDON KANI BANKACILIĞI

Kanser Okulu'nda; kan kanserleri dışında bazı solid organ kanserleri, kemik iliği yetmezliği sorunları ve çeşitli kalıtsal veya metabolik hastalığın tedavisinde önemli yer tutan "kemik iliği nakilleri", Türkiye'nin kanayan yaralarından biri olan "kan ve kan ürünlerinin temini ve kullanımı"nın da ele alınacak önemli konular arasında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karadoğan, "Kan ve kan ürünleri sadece kanser hastalarında değil birçok hastalıkta yaşamsal önemi olan çok etkili tedavi seçenekleridir. Hastaların yeterli miktarda, gereken zamanda ve güvenli kan ve kan ürünlerine ulaşabilmeleri için modern bir kan bankacılığı sisteminin kurulmuş olması ve sağlıklı her bireyin düzenli kan bağışı organizasyonlarına katılması ve destek vermesi gerekir. Dersin diğer konusunu ise "kök hücreler ve kordon kanı bankacılığı" oluşturmaktadır. Kök hücreleri kullanarak doku ve organlarda oluşan hasarları düzeltebilme, hatta doku ve organ yaratma hayali kök hücreleri son yılların en popüler ve en çok araştırma yapılan konulardan biri yapmıştır" diye konuştu.

Kanser Okulu'nun gelecek dersleri
4. DERS:
Kanser tedavisinde alternatif ve tamamlayıcı tıp
5. DERS: Meme kanseri dışı kadın kanserleri
6. DERS: Kanser tanısında yeni ufuklar
7. DERS: Kanser tedavisinde yeni ufuklar

3'üncü dersin hocaları
Açılış konuşmasının Prof. Dr. İhsan Karadoğan tarafından gerçekleştirileceği Kanser Okulu'nun 3. dersine, Türkiye Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği ve Türk Kan Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mahmut Bayık ve GMP standartlarına uygun ülkemizin ilk kök hücre laboratuvarını kuran Prof. Dr. Ercüment Ovalı konuşmacı olarak katılacak.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kanser Okulu'nda 3'üncü ders zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN