Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrenciler kime inansın?

Giriş Tarihi: 6.1.2013

AÜ Hukuk Fakültesi öğrencileri devam konusunda kime inanacaklarını şaşırdı

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hukuk Fakültesi öğrencileri derslere devam konusunda kime inanacaklarını şaşırdı. Öğrenciler Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nihat Kanbur'un yoklamayı sıkı tutması nedeniyle sınavlara girememe riskiyle karşı karşıya kalmıştı. Dekanlık, yoklama konusunda hocaları serbest bıraktığını söylerken hocaları, yoklamaların sıkı tutulması için 4 ayrı emredici yazı gönderildiği açıkladı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

AÜ Hukuk Fakültesi'nde Ceza Genel, Ceza Öze ve Ceza Muhakeme derslerine giren Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nihat Kanbur'un, devamsızlığı olan öğrencileri yönetime bildirmesi üzerine öğrencilerin sınava alınmaması gündeme gelmişti. Bunun üzerine eylem yaparak hocalar arasında yaşanan gerginliğin kendilerine yansıtıldığını belirten öğrenciler, çözüm istemişti. Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Mehmet Altunkaya da yoklama konusunda hocaları serbest bıraktıklarını, kendisinin de yoklamanın çok sıkı tutulmasına akademik olarak karşı olduğunu söylemişti.

DEKAN İMZASIYLA

Buna karşın Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nihat Kanbur, durumun böyle olmadığını, dekanlık emriyle yoklamayı sıkı tuttuklarını açıkladı. Tüm öğretim üyelerine 4 adet emredici yazı gönderildiğini ve bu doğrultuda hareket edilmesi gerektiğinin belirtildiğini anlatan Kanbur, "Bu yazılarda her ders sonunda devam listesi imzalarının öğrenci işlerine teslim edilmesi aksi durumda öğretim elemanı hakkında işlem yapılacağı, ek ders ücretlerinin ödenmeyeceği belirtilmiştir. En son Hukuk Fakültesi Dekanlığı antetli yazısıyla 17.12.2012 tarihli Dekan Muharrem Kılıç imzalı yazı tarafıma tebliğ edilmiş ve devamsızlıkların sisteme girilmesi ve devamsız öğrencilerin dönem sonu sınavlarına alınmaması konusunda gereği emredilmiştir. Yazı içerik itibariyle öğretim üyesine devamsızlık hususunda takdir yetkisi bırakılmamıştır" ifadelerini kullandı. Kanbur, güz dönemi başındaki akademik kurulda ise Dekan Kılıç'ın yoklama listelerinin sıkı takibini kendisinin yapacağını söylediğini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenciler kime inansın?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN