HD'yi bitirme önerisi

Antalya'nın turizmde dünya çapında ödüllü tesislerinin genel müdürleri turizm gelirlerini arttırmanın yolunun HD'yi kaldırmaktan geçtiğini söyledi

Giriş Tarihi: 7.1.2013
Antalya turizmciler her şey dahil (HD) sistemini tartışmayı sürdürüyor. Uzun zamandır HD sistemi ile daha ileri gidilemeyeceğini gören turizmciler bu konuda çeşitli öneriler ortaya sürüyor. Bu konudaki son öneri dünya çapında ödüller kazanmış Cornelia Grubu'ndan geldi. Cornelia Diamond Golf Resort Otel Genel Müdürü Zafer Alkaya, HD sistemi devam ettiği sürece turizm gelirlerinin arttırılamayacağını belirterek, kaldırılması için devlet destekli proje yapılması gerektiğini savundu. 2011-2012 yılları asarında turistlerin ortalama harcamasının yüzde 3-6 seviyesinde azaldığını belirten Alkaya, "Turist sayısını arttırmak kadar turizm gelirinin, turistin harcama miktarının da arttırılması gerekiyor" dedi.

KALİTE İÇİN

Alkaya, HD sisteminin Antalya için turist sayısında bir avantaj olduğunu ancak bu sistemle turistin para harcamadığını söyledi. ABD'de bin 750, İngiltere'de bin 100 ve İtalya'da bin dolar civarında olan turist başı harcamanın Türkiye'de 750 dolar seviyesine çıkartmak için uğraşıldığına değinen Alkaya, "Kaliteli turist getirilmek isteniyorsa HD sistemi masaya yatırılması ve alternatiflerin konuşulması gerekiyor" dedi.

DEVLET DESTEĞİ ŞART

Alkaya, sisteminin avantaj ve dezavantajlarının masaya yatırılması gerektiğini, HD'nin vazgeçilmez bir sistem olmadığını söyledi. Alkaya, "Biz sistemimizi HD'ye göre kurduk ve bizi tercih edenler bu sisteme göre geliyor ama her şey dahilde sancılarımız var. Ülkemize gelen turist gelirlerini arttıramıyoruz" dedi. HD sisteminden çıkmanın kolay olmadığını ifade eden Alkaya, "Ama bir yerden başlamak gerekiyor. Devlet desteği olmadan bu sistemden çıkmak zor" dedi.

BELEK PİLOT BÖLGE OLSUN
Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Hakan Duran ise HD sisteminin kaldırılması için Belek'in pilot bölge olabileceğini söyledi. Rixos Grubu'nun yapacağı ve 2015'te açılacak eğlence merkezini hatırlatan Duran, tesisin devreye girmesiyle misafir için otel dışı aktivite imkanı doğacağını söyledi. Duran, "Belek'ten Antalya'ya gitmek büyük zorluk. Otel dışında hiçbir şey yok. Bu tesis devreye girdikten sonra tur operatörleri bizden yarım pansiyon fiyatları istemeye başlayabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HD'yi bitirme önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN