Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Falezlere Skywalk modeli önerisi

Antalya Kent Konseyi Turizm Komisyonu Başkanı Prof. Tuncay Neyişçi, Antalya kıyılarındaki falezler için ABD Büyük Kanyon ve Avusturya Dachstein'de de bulunan 'Skywalk' modelini önerdi

Giriş Tarihi: 9.1.2013
Antalya Kent Konseyi Turizm Komisyonu Başkanı Prof. Tuncay Neyişçi, EXPO 2016'nın Antalya'da yeni bir arayışı tetiklediğine dikkat çekerek, adeta tüm kesimlerin Antalya'yı markalaştıracak, turistleri kent merkezine çekecek bir şeyleri tasarlama çabasında olduğunu söyledi. Tasarlanacak şey her ne olursa olsun öncelikle Antalya ile ilgili bir izdüşümünün, Antalya ile ilgili bir boyutunun olması gerektiğine işaret eden Prof. Neyişçi, "Bence bu konuda ilk akla gelmesi gereken yalıyarlar yani falezler olmalıdır" dedi.

EŞSİZ MANZARA

Prof. Neyişçi, Antalya'daki falezler için ABD Büyük Kanyon ve Avusturya Dachstein'deki Skywalk modelini önerdi. Bunun gerekçesini ise "Dünyada dağ eteğine, deniz ya da plaj kenarına kurulu sayısız ünlü kent bulabilirsiniz. Ancak 20 kilometre uzunluğunda, iki plaj arasına sıkışmış, muhteşem dağ manzarasının gölgesinde denize 25-35 metre yüksekliğinde dik yalıyarla düşen bir traverten plato üzerine kurulmuş kentlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez" sözleriyle açıklayan Prof. Tuncay Neyişçi, "Üstelik bu plato dünyanın en büyük traverten platosudur. Bu nedenle yalıyarlar (karasal ve denizsel) Antalya'nın en önemli kimlik özelliğidir ve her şeyden görünür, yaşanabilir ve sürdürülebilir hale getirilmelidir" diye konuştu.

SANATSAL AYDINLATMA

Geliştirilecek bir akılcı proje ile falezlerin yaşanılabilir kılınacağını, bunun da kente çok şey katacağını da vurgulayan Neyişçi şunları söyledi: "Görünür hale getirmenin en temel yolu, Yat Limanı ve çevresi ya da Fener Burnu ve çevresi gibi sınırlı bir alandan başlayarak yalıyarların sanatsal aydınlatması üzerinde kafa yormak olmalıdır. Sağlanacak katma değer yalıyarların tümünün aydınlatılmasını sağlayabileceği gibi kent estetiği ve kimliğini ön plana çıkarabilecektir. Doğudan batıya tüm yalıyar boyunca, yalıyarların içine giren üstüne çıkan bir 'yalıyar yürüyüş yolunun' gerçekleştirilmesidir. Bu yolda zaman zaman yalıyar maratonu düzenlenebilir ve zamanla gelenekselleştirilir. Belirli noktalardan yalıyar tırmanma rotaları belirlenerek tırmanıcıların hizmetine sunulması da yalıyarların yaşanabilmesine önemli katkılar sağlayabilir. Konyaaltı plajlarından yat limanı ya da Fener burnuna kadar kano turları düzenlemek de falezleri yaşamanın bir başka, yalıyarlardan denize atlama noktaları geliştirme daha başka bir yolu olamaz mı? Yalıyarların Düden Şelalesi, Fener burnu, Atatürk Parkı gibi birkaç noktasına, ABD Büyük Kanyon ve Avusturya Dachstein'deki Skywalk gibi, adına 'yalıyarpatik' diyebileceğimiz denize uzanan cam zeminli patikler inşa edilemez mi?"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Falezlere Skywalk modeli önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN