Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kara kış onların geçim kapısı

Yoğun kar yağışı, yaşamı olumsuz etkilese de kimilerine bu durum, ailelerinin geçimini sağlamak için gelir elde etme fırsatı yaratıyor.

Giriş Tarihi: 9.1.2013 16:08
Yoğun kar yağışı, yaşamı olumsuz etkilese de kimilerine bu durum, ailelerinin geçimini sağlamak için gelir elde etme fırsatı yaratıyor.

Denizli ile Antalya arasındaki ulaşımın sağlandığı devlet karayolunun, iki ılıman iklime sahip kenti birbirine bağlaması nedeniyle her kış mevsiminde ''Cankurtaran'' olarak adlandırılan yüksek kesiminde görülen kar yağışı, bir çok sürücüyü hazırlıksız olarak yakalıyor.

Kış mevsimi boyunca yoğun kar yağışı ve buzlanma olayının görülebildiği Cankurtaran mevkisinde, bu dönemlerde trafik ekiplerince oluşturulan kontrol noktalarında araçların zincirsiz olarak geçişine izin verilmezken, hazırlıksız sürücülerin imdadına ise kara kışı fırsata çeviren çevre sakinleri yetişiyor.
Bölge insanı, yola hazırlıksız çıkan sürücülere, 40 ila 80 lira arasında değişen fiyatlarla zincir satışı ve 5 lira karşılığında sundukları zincir takma hizmetiyle gelir elde ediyor.

Hava sıcaklığının eksi 7 dereceye kadar düştüğü bölgede, 24 saat süreyle hizmet sunan zincir satıcılarından Serdal Bıçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her kar yağışında olumsuz hava koşullarına aldırış etmeden yolda kalan sürücülerin imdadına koştuklarını ifade etti.
Kara yolunun, ılıman iklime sahip iki kent arasındaki ulaşımı sağlaması nedeniyle sürücülerin, sıklıkla kar yağışına hazırlıksız yakalandığını anlatan Bıçak, şunları söyledi:
''Bölgede her kar yağışında sürücüler yolda kalıyor. Trafik ekipleri şehir içinde ve yolda kurdukları kontrol noktalarında sürekli olarak zincir kontrolü yapıyorlar. Biz de sunduğumuz hizmetle hem vatandaşa en olmadık zor zamanda yardım etmiş hem de kazanç sağlamış oluyoruz. Kimileri iş yerinde sıcak bir ortamda çalışırken, biz de soğuk havada ekmeğimizi kazanmak için buralardayız. Şu anda 5 kişilik bir ekibiz. Vardiyalı olarak kötü hava şartlarında 7 gün 24 saat hizmet verebilmek için elimizden geleni yapıyoruz.''

Bıçak, sürücülere kar yağışı ve buzlanma yaşandığı dönemlerde, can güvenlikleri için kış lastikleri bulunsa bile kesinlikle zincirsiz hareket etmemeleri uyarısında da bulunarak, ''Kimse 5 dakikalık zincir takma işlemi için canını tehlikeye atmasın'' dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara kış onların geçim kapısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN