Bebeklerde yüksek ateş

Giriş Tarihi: 11.1.2013
Bir bebek için ne zaman "ateşli" diyebiliriz?
Vücut ısısının, normal sınırların üzerine çıkması durumu ateş olarak tanımlanır. Çocuklarda normal ısı 36.5-37 derecedir. Koltuk altından ölçümlerde 37.5 derecenin, makattan yapılan ölçümlerde 38 derecenin, kulaktan yapılan w ise 37.8 derecenin üzerinde bir ateş var ise bebeğin ateşinin yükseldiği söylenebilir. Bebeğin vücut ısısı ortama, kıyafete göre, ya da sabah ve akşam oluşuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle saat 17-18 arası vücut ısısının en yüksek olduğu saat olarak tespit edilmiştir. Dolayısıyla, her ısı değişikliği bir hastalığa işaret etmiyor olabilir.
Aşı, bebekte ateş yapar…

Bebeklerde 1,5-2 yaşına kadar devam eden aşı döneminde yüksek ateş bir yan etki şeklinde görülebilir. Aşı sonrası görülen ateş normaldir, ancak çok yüksek olmaması gereken bu ateş 38 dereceyi geçip, 48 saatten uzun sürer ise derhal bir doktora başvurmak gerekir. Öte yandan enfeksiyonlar (boğaz, kulak, sinüzit, akciğer enfeksiyonu gibi), veya diş çıkarma dönemleri ateşe neden olabilirken, romatizmal hastalıklar, hematolojik ve onkolojik rahatsızlıklar yüksek ateşe neden olmaktadır.
24 saat sonrasında devam ediyorsa dikkat!
Özellikle bebeğin doğumundan sonraki ilk 3 ay boyunca ateşin yükseldiği fark edilince, bu dönemde bağışıklık sistemi de tam olarak gelişmediği için, bebek hemen doktora götürülmelidir. 3 ayı geçen bebeklerde, eğer ateş 24 saat sonrasında devam ediyorsa bir doktorun görmesi gerekir. Ateş yüksekliğine, kusma, bulantı, ishal gibi bulgular da eşlik ediyorsa durumun ciddiyeti algılanmalıdır.

Uz. Dr.Pınar Akyol
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeklerde yüksek ateş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN