Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sera sobaları zehir saçıyor

Antalya seralarında yılda 250 bin tonun üzerinde kömür yakılıyor. Toz kömürün tonu, normal kömüre göre 400 lira daha ucuz. Uzmanlara göre havayı en çok seralar kirletiyor

Giriş Tarihi: 11.1.2013
Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın İl Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı açıklama ile tüm gözlerin çevrildiği hava kirliliğinde ilginç veriler ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yaşar Güvenç'in kendisine 'Antalya'nın en büyük kuruluşlarından birinin üretim tesislerinin kontrol edildiği ve toz kömür yaktığının belirlendiği' açıkladığını anlatan Vali Altıparmak'ın, "Antalya'nın sayılı kuruluşlarından önemli bir markası bile toz yakıyorsa ben kime ne diyeyim" sözlerinin ardından kirliliğin asıl kaynağı araştırılmaya başlandı.

DENETİMLER ARTTIRILMALI

Yakılması gereken kömürün ton fiyatı 480 lira seviyesindeyken, toz kömürün fiyatının 80 lira olması, yeterli denetim yapılmaması halinde bu kömürün kullanımının düşmeyeceğini gözler önüne serdi. Vali Altıparmak, kurumların her yakıt kullanımını denetlemenin mümkün olmadığını belirterek kirletenleri ihbar çağrısı yaptı. Ayrıca ilk kez fabrikalar ve küçük sanayi üretiminin hava kirliliğine etkisi gündeme gelirken, hava kirliliğinin sadece vatandaşın yaktığı kömürle ilgili olmadığı da dillendirildi.

SERALAR KİRLETİYOR

Fabrikalarla birlikte gündeme gelen bir diğer çevre kirliliği kaynağı ise Antalya'nın turizmle birlikte ekmek kapısı olan seralar. Kent merkezinde Aksu bölgesi ağırlıklı olmak üzere 25 bin dönüm sera bulunuyor. Özellikle Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden don uyarısı yapılmasıyla, bu hafta seralarda yakılacak yakıt oranının zirve yapması bekleniyor. Çiftçiler, don tehlikesine karşı, yakıt kullanımını arttıracak.

250 BİN TON KÖMÜR

Kömür dağıtımı yapan firmaların açıklamalarına göre, Antalya'da seraların kömür tüketimi yıllık 250 bin tonu buluyor. Kış döneminde günlük yaklaşık 70-100 kamyon kömürün geldiği Antalya'da, Büyükşehir Belediyesi'nin kömür analiz ücretinin kamyon başı 600 lira olmasının da kaçak oranını arttırdığı iddia ediliyor.

İLK ÜÇTEN BİRİ
Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu Başkanı Murat Yıldırım, seralarda yakılan kömürün Antalya'da hava kirliliğine sebep olan ilk üç etkenden biri olduğunu söyledi. Bu konunun gündeme gelmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, "Seralardaki uygulamanın, hava kirliliğine büyük katkısı var. Binlerce dönümlük üretim alanıyla seralar en önemli kirleticilerden. Özellikle kaçak kükürtlü kömür kullanımı son derece tehlikeli" dedi. Murat Yıldırım, seralarda yakılan kömürün zararının sadece hava kirliliği ile sınırlı olmadığını, ayrıca uygun havalandırması olmayan seralarda yüksek kükürt oranlı kömür yakılmasının, tüketicilerde mide kanserine kadar birçok hastalığın nedeni de olabileceğini vurguladı.

SUÇLU SERALAR DEĞİL

Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil Ordu ise hava kirliliği konusuna bir suçlu arandığını belirterek, "Bu suçlu seralar değil" dedi. Seralarda kalorisi düşük olduğu için kaçak kömür kullanılmadığını iddia eden Ordu, "Normalde üretici sadece don tehlikesi olduğunda, hava sıfıra düşeceği zaman soba yakar. Bu yakıt da son derece sınırlıdır. Bir dönüm serada 10 günde yakılan kömür 250 kilogramı geçmez" dedi.

NE KADAR CEZA KESİLDİ?
Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mehmet Akın, kirlilik ve gürültü de dahil olmak üzere 2012'de Çevre Kanunu uyarınca toplam 972 bin 483 lira ceza kesildiğini açıkladı. Bu cezaların 79 bin 164 lirasının gerçek kişiye kesildiğini belirten Akın, tüzel kişilere ise kesilen cezanın 893 bin 319 lira olduğunu duyurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sera sobaları zehir saçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN