Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köylere Hizmet Götürme Birliği kapanıyor

Giriş Tarihi: 13.1.2013
Antalya'nın Gazipaşa ilçe Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclisi, Kaymakam Muhittin Pamuk başkanlığında toplandı. Büyükşehir Yasası ile birlikte tüzel kişiliğini kaybedecek olan köylerin mahalleye dönüşmesiyle köyler mahalle statüsüne girerken, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri de feshedilecek. Birliğin feshedilmesi ile mal varlıklarının kullanımı konusunda tüzükte değişiklik yapıldı. Değişiklik oy birliği ile onaylandı. Birlik Başkanı Kaymakam Muhittin Pamuk, köylerin yeni yasayla tüzel kişiliklerini değişeceğini belirterek birliğin tasfiye edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Köylerin birlikçe görmüş olduğu hizmetleri, 2014 Mart ayındaki seçimlerden itibaren Büyükşehir Belediyesi veya yerine göre ilçe belediyelerinin yapacağını belirten Kaymakam Pamuk, "Tasfiye yapılması hususunda ilgili madde, 'birliğin mal varlığı üye köylere dağıtılır' şeklinde fakat köyler mahalleye dönüştürüleceğinden dolayı bu mal varlıkları İçişleri Bakanlığı'ndan gelen yetkililerin de belirttiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılacak" dedi.

BELEDİYELERE DEVREDİLMEZ

Muhtarlardan köylerin tüzel mal varlıklarını ve davalarını belediyeye bildirilmesi gerektiğini söyleyen Kaymakam Pamuk, bunun mal varlıklarının belediyeye devredilmesi demek olmadığını, sadece işlemler konusunda belediyenin görevli olacağına dikkat çekti. 2014 yerel seçimlerine kadar köylerin hiçbir mal alım satımını yapamayacağına vurgu yapan Pamuk, belediyelerin de devralma gibi bir konumunun olmadığına dikkat çekti.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI

Tüzüğe eklenen 38. madde ise 'Birlik Meclisi üye sayısının üçte iki çoğunluğunun alacağı kararla feshedilebilir. Birliğin tasfiyesi mülki idare amirince belirlenen üç kamu görevlisince yürütülür. Tasfiye işlemleri en geç 1 yıl içinde sonuçlandırılır. Birliğin taşınır, taşınmaz, nakdi varlığı, alacak hakları Birlik Meclisinde alınacak kararlar doğrultusunda; üye köylerin birlik mal varlığına katılma oranına göre dağıtılır" şeklinde değiştirildi ve oy birliği ile kabul edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köylere Hizmet Götürme Birliği kapanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN