Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AVM krizi büyüyor

Antalya'da imar değişikliğiyle yeni bir AVM tartışması büyüyor. Muratpaşa Belediye Başkanı Evcilmen yargıya gideceklerini, AESOB Başkanı Sevimçok ise onay verenleri teşhir edeceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 15.1.2013
Antalya'nın Konuksever mahallesinde bir alışveriş merkezi (AVM) yapılmasının önünü açan imar değişikliği süreciyle ilgili tartışmalar büyüyor. Konuyla ilgili sessiz kaldığı gerekçesiyle eleştirilen Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok da sessizliğini bozdu. Sevimçok, "Bu karara el kaldıran meclis üyelerini teşhir etmeye kadar gideriz. Herkes yaptığı şeyin karşılığını oy olarak alır" diye konuştu

SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Konuksever Mahallesi'nde AVM'nin önünü açan imar düzenlemesi konusunda "ses çıkarmadıkları" eleştirisini kabul etmeyen Sevimçok, "Büyükşehir gündeminden bir gün önce, gündemi sıcak tutmak adına alışveriş merkezlerine karşı duruşumuzla ilgili açıklama yaptık. Neresi olduğunu belirtmedik ama adres belliydi. AESOB olarak sadece bir mahalledeki AVM'ye tepki koymamız doğru değil. AESOB'un tavrı değişmedi, duruşumuz belli. Kent merkezine yapılacak tüm AVM'lere karşıyız" dedi.

TAVRIMIZ DEĞİŞMEDİ

Yapılan düzenlemenin ahlaki olmadığını ifade eden Sevimçok, "Konut alanı olarak yapılmış yerlerin, sonra düzenlemelerle ticari hale gelmesi bölge için cinayettir" dedi. Demokratik koşullar içerisinde bu imar düzenlemesine karşı tepki göstereceklerini belirten Sevimçok, "İmar düzenlemesi tekrar meclis gündemine gelmeden önce partilerin il başkanlarıyla, grup baş- kanlarıyla konuşacağız. Şehrin merkezinde yeni bir AVM'ye müsaade etmemeleri konusunda destek isteyeceğiz" dedi.

RANT SAĞLANIYOR
İmar düzenlemesiyle ilgili en sert açıklama ise Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'den geldi. Meclis üyelerine ithafen konuşan Evcilmen, söylentilere dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa 25 binlik planın bir kişinin veya ticari zihniyetin talebiyle meclise getirildiğini belirten Evcilmen, "Bu karar, yangından mal kaçırır gibi alelacele meclisten geçiriliyor. Acı söylentiler var. Söylentileri herkes biliyor. Piyasada bu iş ayyuka çıkmış durumda. Her yerde bu konuşuluyor. Ayrıcalıklı imar planını getirilmesi bana anlatılmalı. Kamu yararı yok. 3 kat plan hakkı, 26,5 metreye çıkıyor. Devasa bir rant sağlanıyor. Bu rant neden sağlanıyor, neyin karşılığı sağlanıyor. Bu açıklanmalı. Meclis üyeleri dikkatli olmalı" dedi. Evcilmen, imar düzenlemesini yargıya taşıyacağını da sözlerine ekledi.

Süreç Kasım ayında başladı
Konuksever Mahallesi'nde, Örnek Ekmek Fırını'nın yan tarafındaki boş alanla ilgili imar düzenlemesi süreci Kasım ayında Büyükşehir Belediye Meclisi'nde. Özel şahıs talebiyle meclise gelen madde, konut alanının ticari alana dönüştürülmesini kapsıyordu. 25 binlik imar planı Kasım meclisinde gündeme geldi ve oy çokluğuyla kabul edildi. Askı süresinde gelen itirazlar ise, 2013'ün ilk toplantısında gündeme geldi. Ve hemen bir gün sonra, İmar Komisyonu'nun "itirazların reddi" yönündeki görüşü ile meclisin devam oturumuna geldi. Komisyon raporuna, CHP'li meclis üyeleri Deniz Fırat Budak ve Erdem Armen şerh koydu. CHP komisyon başkanı Turgay Genç, raporda çekimser oy kullanırken, Ak Partili komisyon üyeleri Zeki Çivik, Yaşar Tabur ve Murtaza Tümyürek ise itirazların reddi yönünde görüş belirtti.

CHP İKİYE BÖLÜNDÜ

Meclis oturumunda ise aralarında AESOB Başkan Vekili Adlıhan Dere'nin de bulunduğu Ak Partili ve MHP'li meclis üyelerinin yanı sıra CHP'li Kadir Alkış'ın da kabul oyu vermesiyle, plan değişikliğine yapılan itirazlar reddedildi. CHP grubu da bu gündem maddesinde bölünürken, aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'in de bulunduğu 8 CHP'li meclis üyesi ret oyu kullandı. Buna karşılık, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in de yer aldığı 6 CHP'li üye çekimser kaldı.

Dere tavrını gösterir

AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, AESOB Başkan Vekili olmasına rağmen mecliste imar düzenlemesine destek oyu kullanan Ak Parti Meclis Üyesi Adlıhan Dere'ye ise sahip çıktı. Sevimçok, "Adlıhan Dere, AVM'ler konusunda şimdiye kadar hep dik bir duruş sergilemiştir. Yine fikrinin bu yönde olduğu konusunda şüphem yok. Verdiği oyun, kendi fikrini yansıtmadığını düşünüyorum. Çok fazla üzerine gidiliyor. İdam etmemek lazım. 5 binlik planda gerçek tavrını gösterir diye düşünüyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AVM krizi büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN