Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genç kuşaklara havacılık aşılıyor

Giriş Tarihi: 17.1.2013

Dünya şampiyonu yamaç paraşütçüsü Arif Kemal Buhara, daha önce öğrencilik yaptığı Türk Hava Kurumu'nda (THK) şimdi gençlere gökyüzü sevgisini aşılıyor

Atatürk yarım asır önce "İstikbal göklerdedir" diyerek havacılığın önemini vurgulamış ve spor dalı olarak da benimsenmesini arzulamış. 3 Mayıs 1935 günü kurulan "Türk Kuşu" Atatürk'ün Türk havacılığına en büyük armağanıdır. Milli mücadeleye başlamak, Misak-ı Milli'yi ilan etmek ve Kuvayı Milliye'yi kurmak amacıyla, Samsun'da Anadolu topraklarına ayak bastığı 19 Mayıs 1919 gününün de TBMM'nin 20 Haziran 1938 tarihinde 3466 sayılı kararı ile "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kabul edilmesini sağla- mış. Atatürk'ün direktifleriyle hazırlanan ve bugün de Türk Spor Örgütü'nün temelini oluşturan 3530 sayılı "Beden Terbiyesi Kanunu" 29 Haziran 1938 günü kabul edilmiş. Ata'nın hastalığı yüzünden, TBMM'nin 1 Kasım 1938'deki açılışında Başbakan Celal Bayar tarafından okunan nutkunda spor için söylediği son sözleri şöyledir: "Her çeşit spor faaliyetlerini, Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak lazımdır. Bu işte hükümetin şimdiye kadar olduğundan çok daha ciddi ve dikkatli davranması, Türk gençliğinin spor bakımından da milli heyecan içinde itina ile yetiştirilmesi önemli tutulmalıdır." Türk Hava Kurumu, Atatürk'ün böylesine önem verdiği sporu gençlere aşılamaya devam ediyor. Hava sporları, akademik bir yapıyla, Türk Hava Kurumu aracılığı ile topluma ulaştırılıyor. THK Karain Havacılık Eğitim Merkezi'nde paraşüt öğretmeni Arif Kemal Buhara kendilerini şöyle tanıtıyor: " Farklıyız; sıradışıyız; yeni yerlere ulaşmak için herkesin gittiği yoldan gitmiyoruz. Limitleri zorluyoruz; Peki deli miyiz? Aptallıkla cesaret arasındaki farkı çok iyi biliyoruz. Biz yetenek, tecrübe, bilgi ve tekniği birleştiren profesyonelleriz. Türkiye'de macera ve hava sporları konusunda, uluslararası standartlarda hizmet veren önde gelen bir ekibiz." THK, uçan bir Türk gençliği yaratmak, sivil, askeri, sportif havacılığın gelişmesini sağlamak için paraşüt başlangıç kursları veriyor. Kurstan isteyen ve şartlara uygun her Türk genci ücretsiz yararlanabiliyor.

PARLAYAN YILDIZ
Çocukluk döneminde Türk Hava Kurumu'nda öğrencilik yapan ve eğitmenlik seviyesine gelen Akif Kemal Buhara, uzun bir süre kendi istediği gibi özgür çalışmalar yapmış. Dalında kendini geliştiren ve aldığı ödüllerle kendini kanıtlayan Buhara, yıllar sonra THK'ya eğitmen olarak atanmış. THK Karain Havacılık Eğitim Merkezi'nde paraşüt öğretmeni olan Arif Kemal Buhara, merkezin nefes almasını sağlamış. Daha önce atıl durumda olan bu merkez, Buhara'nın göreve başlamasıyla birlikte canlanmış: "Karain Havacılık Eğitim Merkezi ben gelmeden önce açılmıştı ancak atıl durumdaydı. Şimdi burada ilk masa tenisini yaptık, belediye başkanları hizmet vermeye başladı. Burada birinin nefes alması demek, buraya gelen herkesin nefes alması demektir. Şube Başkanımız Vasıf Yüceliş'in de katkılarıyla havacılığı herkese sevdirmeye çalışıyoruz. Burası sportif amatör havacılıkta Antalya'nın parlayan yıldızı olacak. Dünyanın hiçbir yerinde 8 bin 500 dönümlük böyle bir araziye sahip bir yer yok. Çok ciddi bir miras burası çok iyi değerlendirmek gerekiyor burayı. Burası Antalya'nın parlayan yıldızı oldu.

HALKA GERİ VERİYOR
Karain Havacılık Eğitim Merkezi'ne gelen tüm gençler başıboş bir şekilde uçmanın zararlarını öğrenmekle birlikte bu işin eğitimini alıyor. En güzeli de kar amacı gütmeyen bu kurum, kursları ücretsiz veriyor: "Türk gençliği burada okullardan gelip havacılık, paraşütçülük, model uçakçılık öğreniyor. Havacılık ruhuna giriyor. Bambaşka bir atmosferi var. Bir uçak çalıştığı zaman sabahın ilk saatlerinde onun sesi ruhunuzu okşuyor. Atlayışın verdiği haz zaten var. Bu kurslar tamamen ücretsiz. THK, halktan kurban derisi olarak aldığını halka veriyor."

ARKADAŞINA GÖNDER
Genç kuşaklara havacılık aşılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN