Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzekart'la 1 kez ziyarete tepki var

Müzekart'la örenyerini yılda 1 kez ziyaret etme sınırlamasına Antalya Kent Konseyi "Cazibesini kaybeder" uyarısında bulundu

Giriş Tarihi: 17.1.2013
Müzekart sisteminde yapılan değişikliğe, Antalya Kent Konseyi'nden tepki geldi. 2013 itibariyle 20 lira olan Müzekart fiyatı 30 liraya yükseltilirken, ayrıca aynı ören yerini yılda 1 kez ziyaret etme sınırlaması getirilmişti. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 2008 yılında başlayan Müzekart uygulamasının yıllardır tarihi eserlere 'taş yığını' gözüyle bakan insanların ülkeyi gezmeye, tanımaya yöneltmesine öncülük ettiğini söyledi. Müzekart'ın geçen 5 yılda iç turizmin hareketlenmesine önemli katkı sağladığını ifade eden Yavuz, "Emeklemekten, yürümeye henüz geçen Müzekart'ın cezibesini yitireceği bir sürece girilmiştir" dedi.

FİYAT ARTIŞI NORMAL

Müzekart fiyatının yüzde 50 artarak 30 liraya çıkmasının, maliyetlerdeki artışın yansıması olarak yorumlanabileceği ve anlayışla karşılanabileceğini belirten Yavuz, "Ancak 'her bir ören yerinin yılda sadece bir kez gezilmesi' kısıtlaması vatandaşların çok yoğun tepkisini çekti. 'Müzekart ile sınırsız tarihe yolculuk' sözleri unutulmuş, ne gerekçe ile kararlaştırıldığı mantıklı bir açıklama bulamayan bu uygulama büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır" dedi.

SINIRLAMA KALKMALI
Özellikle bazı ören yerlerinin büyüklüğü ve zenginliği göz önüne alındığında sağlıklı ve verimli bir ziyaretin birkaç güne yayılabileceğine dikkat çeken Yavuz, "Örneğin meraklısının Efes ören yerini bir günde gezmesi neredeyse imkânsızdır. Ya da çocuklarla yapılan ziyaretlerde şehrin bir kısmı gezilerek, yarısı ertesi güne bırakılmaktadır. Bu uygulama kötü hava koşulları ve -veya- herhangi bir nedenden dolayı yarım kalan bir ziyaretin tekrarlanmasını olanaksız kılmaktadır" diye konuştu.

SAKINCASI YOK

Ayrıca 365 gün boyunca yeni kazılarla ve restorasyonlarla düzenlenen ören yerlerinin daha önce bölgeyi gezmiş olan ziyaretçide tekrar ilgi uyandırabileceğini savunan Yavuz, "Fakat Müzekart mümkün kılmadığı için bu ziyaret Müzekart sahibi için ancak yeni bilet aldığı takdirde gerçekleştirilebilecektir. Uygulamanın gerekçesini anlamak mümkün değildir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzekart'la 1 kez ziyarete tepki var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN