Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yoktan var eden bir ilçe okulu

Giriş Tarihi: 17.1.2013

Kumluca'nın imkanları kısıtlı kurumu Kasapçayırı İlkokulu'nda, işe yarayan projelerle elde edilen başarı grafiği tüm ilçeye örnek teşkil ediyor

Türkiye' nin en zengin ilçelerinden Kumluca'nın imkanları en kısıtlı okulu olan Kasapçayırı İlkokulu, zorlukları bir kenara bırakıp işe yarayan projeleriyle başarı grafiğini arttırdı. İlçede kayıt alanı en geniş olan okul, diğer okulların kendilerini örnek aldığı farklı projeler geliştirdi. Hem velileri, hem de öğrencileri kazanarak, sınavla öğrenci alan okullara her dönem daha fazla öğrencisini gönderiyorlar.

OKUL KÜÇÜK BİR TÜRKİYE
İlçenin iki mahallesi ile birlikte çevre köylerden bu okula öğrenci geliyor. Okul mevcudiyeti 449. Bunun 249'u taşımalı eğitimle geliyor. Gelen öğrenciler, 34 ilden yeni göç etmiş ailelerin çocuklarından oluşuyor. Bu da öğrenciler arasında 34 farklı kültür, gelenek, şive ve sosyal yapı anlamına geliyor.

Veli öğretmen işbirliği
Alo Veli projesiyle, sorumlu sınıftan veliyle görüşmelere başlamışlar. Çoğunluk çiftçi ve göçebe aile olduğu için, okula her zaman gelemiyorlar. Bugüne kadar 232 telefon görüşmesi yapıp, hal hatır sormuşlar. Sonraki aramalarında ilk görüşmede geçen bir konuyu hatırlattıklarında, veliler okulun kendileri ile ilgilendiğini düşünmeye başlamış. Bunun etkisi de karşı ilgi göstermek olarak kendini göstermiş. Veliyi okula getirip, öğretmenlerle dostluk kursunlar istemişler. Öğrenci velisini öğretmenle sohbet ederken görünce, takip edildiği düşüncesiyle daha disiplinli olmuş.

Şefkat Eli Projesi
Okulda ailesi parçalanmış 43 öğrenci var. Onları kazanmak için Şefkat Eli Projesi üretilmiş. Bunu nasıl yürüttüklerini anlatan Ramazan Topaç, "Yavrum, kızım, oğlum deyince olmuyor. Babası bırakmışsa erkeklere, annesi bırakıp gitmişse kadınlara düşman oluyorlar. Erkeklerin başını okşarken saçlarını dağıtarak, kızlarınınkini ise düzelterek seviyoruz. İki cins de bunu istiyor çünkü. Problem çıkaran çocukların yüzde 90'ı parçalanmış ailelerden geliyor. Şimdi okulda disiplin sorunu kalmadı" diyor.

Veliler derslere katılıyor
Okul Müdürü Ramazan Topaç, çocuklarını kayıt ettirdikten sonra bir daha okula uğramayan velilerin, verdikleri eğitimin birer parçası olmaları için projeler üretti. Velim Derste adlı projede, veliler çocuklarıyla birlikte derse giriyor. Velimle Birlikte Okuyorum projesinde de velilerle birlikte çocuklar kitap okuyor. Velilere kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasıyla, öğrencilere en yakın rol modeller bulunmuş oluyor.

Baklavacı müdür
Aile eğitim seminerleri yapmaya başladıklarını söyleyen Okul Müdürü Razaman Topaç, "Ayaküstü konuşup göndermekle olmaz, seminer veriyoruz ailelere. En ufak durumda birbirimizi aramamız gerekiyor. Hep kötü durum için veli aranmayacak, ödüllendirilmesi için de aranacak" dedi. Okulun giderlerini karşılamak için de velilerle işbirliğine gittiklerini belirten Topaç, "Benim adım baklavacıya çıktı. Baklava yapıp sattık. Yemekhanede anneler yaptı. Tanıdıklarımız geldiler aldılar" diye konuştu.

Sporda da başarılılar
Birbuçuk dönüm araziyi futbol oynanabilmesi için çimlendirmişler. Voleybol ve basketbolda ilçe üçüncüsü olmuşlar. İlk kez düzenledikleri satranç turnuvasına büyük bir katılım olduğunu anlatan Okul Müdürü Ramazan Topaç, "Katılımı görünce bugüne kadar niye yapmadık diye kendimize sorduk" dedi.

Yenilikler hiç bitmiyor
Tüm bunların yanında Kanuni Sultan Süleyman'ı tanıma konferansı, farklı mesleklerden insanların gelip çocuklara sunum yaptıkları kariyer günleri, derslik sistemine geçme gibi yenilikler de okulda hayata geçirilmiş.

Şenliklerle kaynaştılar
EN renkli ve göze çarpan etkinlikleriyse, ilkini geçen yıl yaptıkları okul şenliği olmuş. Anne ve babayla çocuklarını buluşturmak, onların birbirlerine dokunmalarını, sarılmalarını sağlamayı hedeflemişler. Sınıf seviyelerine uygun şeklinde oyunlar düzenlemişler. Şenlik, ilçede örnek olmuş.

Eğitime 7 faydası var

Babam Arabada adlı oyunda, üçüncü sınıflar el arabasına babalarını bindirip yarışıyorlar. İp atlama, anne ve baba kız basketbol yarışı, gözleri bağlı elma ve yoğurt yeme yarışları ise velilerle çocuklarını kaynaştırıyor.

Grafikleri sürekli yükseliyor
Öğrencilerini sınavla kabul eden liselere öğrenci göndermede, 2009 yılında yüzde 18'i bulmuşlar. Bu oran 2010 yılında yüzde 32, 2011 yılında yüzde 45 ve 2012 yılında yüzde 35 olmuş. Son yıldaki düşüşün sebebi ise, 6 öğrencilerinin sınava girmeden taşınmasıymış.

Eğitim kadrosu
OKUL MÜDÜRÜ: Ramazan Topaç MÜDÜR YARDIMCISI: Mehmet Sülekoğlu ANASINIFI ÖĞRETMENİ: Hatice Akdeniz SINIF ÖĞRETMENLERİ: Tamer Özsoy, Yasin Mullaoğlu, Halis Aydın, Esma Ekinci, Ayşe Tekdemir, Hatice Süel, Seval Yıldız, Naciye Şeker, Zehra Er TÜRKÇE: Hüseyin Kara, Mehmet Eryılmaz MATEMATİK: Hacı Bayram Can, Seda Zerdali FEN ve TEKNOLOJİ: Hande Akboğa, Hülya Bozyiğit, Oğuz Özyazı, Cihangül Doğan Topaç. İNGİLİZCE: Özlem Yıldırım, Gizem Eldeniz, Fatma Başpınar. SOSYAL BİLGİLER: Gökhan Eryılmaz. DİN KÜLTÜRÜ: Yunus Karadağ TEKNOLOJİ TASARIM: Ali Camcı GÖRSEL SANATLAR: Selda Demir Bölük BEDEN EĞİTİMİ: Ramazan Bedir REHBER ÖĞRETMEN: İsmail Hakkı Parlakay
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yoktan var eden bir ilçe okulu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN