Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki şehir anne için seferber

Antalya'da talasemili kızlarını hayatta tutmaya çalışırken bir yandan da yoklukla mücadele eden Gülcan Avşar'ın yardım çağrısına Bursalılardan cevap geldi ve kampanya başlatıldı

Giriş Tarihi: 18.1.2013
Antalya'da talasemili kızlarını hayatta tutmaya çalışırken bir yandan da yoklukla mücadele eden Gülcan Avşar'ın yardım çağrısına Türkiye seyirci kalmadı. Antalya'da yaşayan ikisi talasemi hastası 3 çocuk annesi Gülcan Avşar'ın hikayesini anlatan haberi, pek çok kurum ve hayırseveri harekete geçirdi. Haberin ardından Antalya'daki bir tüp bebek merkezi, talasemili kardeşlerin dünyaya gelecek sağlıklı kardeşlerinden alınacak ilikle hayata bağlanmasını sağlamak üzere, ailenin tüp bebek işlemlerini ücretsiz karşılamayı taahhüt etti.

KIZI İÇİN DOĞURACAK
Anne Gülcan Avşar, Antalya Tüp Bebek Merkezi'ne gelerek işlemi gerçekleştirecek Opr. Dr. Kemal Özgür ile görüştü. Kayıt işlemleri yapılan ve hamileliğe uygun olup olmadığı muayene ile incelenen Gülcan Avşar'ın yeniden anne olmasında sakınca görülmedi. Opr. Dr. Kemal Özgür, Gülcan Avşar'ın durumunun çok iyi olduğunu, tüp bebek yöntemiyle yeni bir bebek sahibi olabilmesi için önünde bir engel görünmediğini kaydetti. Gelecek bir ay içinde işlemlerin başlayacağını belirten Özgür, "Sonrasında 15-20 gün tedavi uygulanacak. Bunun ardından 9-10 gün içinde de sonucu öğreneceğiz. İnşallah her şey yolunda gider" dedi. Özgür, tek bir işlemle iki kız kardeş için de ilik şansı doğabileceğini vurguladı. Öte yandan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, kız kardeşlerin tedavi gördüğü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ndeki uzmanlardan durumları hakkında bilgi aldı. Antalya Valiliği'nin talimatıyla ailenin yaşadığı Kepez ilçesi Kaymakamlığı, Sağlık İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri ile Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı görevlileri, Avşar ailesinin ihtiyaçlarını tespit etti.

BURSA'DA KAMPANYA BAŞLADI
Ailenin hikayesi sadece Antalya değil, Bursa halkını da harekete geçirdi. Aile için Bursa'da başlatılan kampanyada, internet üzerinden yayın yapan bir radyo kanalında program sunan Gülşen Akarsu Özkan etkili oldu. Özkan'ın başlattığı kampanya ile oluşturulan kumbaralar fabrikalar ve bazı kurumlara gönderildi. Toplanacak para aileye teslim edilecek. Bu arada Bursa'da bir mobilya fabrikası ailenin evinin mobilya ihtiyacını, Antalya'daki bir gıda firması da gıda malzemesini karşılayacak. Yaşanan gelişmeler, talasemili Sümeyye ve Meryem kardeşlerin yanı sıra, hayattan umudunu kesen anne Gülcan Avşar'ı da hayata bağladı. Anne Gülcan, "İçim içime sağmıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki şehir anne için seferber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN