Laparoskopik ameliyat rahatlığı

Giriş Tarihi: 18.1.2013
Kadınlarda sezaryen ameliyatından sonra en sık yapılan ameliyat olan Histerektomi (rahim ameliyatı) operasyonu, rahimin çeşitli nedenlerden dolayı, yumurtalıklarla birlikte veya yumurtalıklar bırakılarak vücuttan çıkarılmasıdır. Medstar Topçular Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Ünal Yirmibeş, laparoskopik rahim ameliyatı hakkında bilgi verdi.

AMELİYAT NASIL YAPILMALI?

Rahim alınması ameliyatlarının 3 farklı şekilde yapılabildiğini vurgulayan Yirmibeş, "En yaygın yöntem açık ameliyat ile rahimin alınmasıdır. Diğer ameliyat rahmin vajinal yoldan alınmasıdır. Özellikle rahim sarkması şikayetleri için uygun bir tekniktir. Her ikisinin de dezavantajları vardır" dedi.

EN UYGUN YÖNTEM
Üçüncü yöntem olna laparaskopik rahim ameliyatlarının, hem hasta hem de ameliyatı yapan doktor için konforlu ve güvenli olduğunu belirten Op. Dr. Yirmibeş, "Bu operasyonda karna 1 santimden küçük 3 delik açılarak, kamera yardımı ile operasyon yönetilir. Tüm karın içi rahatlıkla incelenerek, görüntüleme yapılır. Yatış süresi kısa, iyileşme hızlı, ağrı sadece ameliyat günü olmaktadır. Diğer operasyonlardaki enfeksiyon, fıtık, diğer organların zarar görme riski en aza inmiştir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Laparoskopik ameliyat rahatlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN