Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belek 'HD'ye teslim

Belek'te oda-kahvaltı sisteminin son kalesi de yıkıldı. 7 yıl sonra her şey dahil (HD) sistemine geçen Kempinski The Dome Hotel'in Genel Müdürü Nihat Tümkaya, "HD sistemi vazgeçilmez oldu" dedi

Giriş Tarihi: 19.1.2013
Antalya'nın ve Türkiye'nin en lüks otellerinin bir arada bulunduğu Belek, her şey dahil (HD) sistemine teslim oldu. Belek'te odakahvaltı ve yarım pansiyon hizmeti veren son otel Kempinski The Dome Hotel de HD sistemini uygulamaya başladı. 2012 yılında HD'yi paket turlarda opsiyonel olarak sunan ve ilk denemesini yapan Kempinski The Dome, 2013 yaz sezonu sonu Rusya ve Rusça konuşan ülkelerdeki kontratları HD olarak imzaladı. Avrupa pazarı için ise yarım pansiyon ana sözleşme olarak devam edecek ancak HD sistemi de opsiyonel olarak sunulacak. Turistin kent merkezine gelmemesinin nedeni olarak gösterilen HD'nin kaldırılması konusundaki ümitler tükenirken, Kempinski The Dome Hotel'in Genel Müdürü Nihat Tümkaya, Antalya'da neden HD'nin vazgeçilmez olduğunu anlattı. Özellikle tur operatörlerinin otelin HD'ye geçmesi yönünde yoğun baskısı olduğunu belirten Tümkaya, otel doluluğunu arttırmak için HD'nin gerekli olduğunu savundu.

GOLF MÜŞTERİSİ İSTEMİYOR

Golf müşterisinden yarım pansiyon konaklamaya devam etme talebi aldıklarını anlatan Tümkaya, "Nisan- Ekim döneminde müşteri taleplerinin yüzde 70'inin HD yönünde geliyor. Kasım sonrası dönem için ise tersi bir tablo var. Yüzde 70'in talebi yarım pansiyon. Kasım sonrası daha çok Almanya, Avusturya, Belçika, İsviçre ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinden talep alıyoruz. Çoğunluğu da golf müşterisinden oluşuyor. Golf müşterisi de zaten 5-6 saat sahaya çıkıyor, otelde olmuyor, bu nedenle HD tercih etmiyor. Kahvaltısından sonra golf oyununa çıkıyor, otele döndüğünde bir aperatif yedikten sonra, alakart akşam yemeği yiyor" diye konuştu.

PİLOT BÖLGEYE DESTEK

Tümkaya, daha önce Cornelia Hotels'in iki genel müdürü Zafer Alkaya ve Hakan Duran'ın "HD'yi kaldırmak için Belek pilot bölge olsun" önerisine ise destek verdi. Tümkaya, böyle bir uygulama için öncelikle otel yatırımcılarının 1-2 yıl süresince karlılık oranındaki düşüşe hazır olması gerektiğini söyledi. Tümkaya, ayrıca böyle bir uygulamanın istisnasız bölgedeki tüm otelleri kapsaması gerektiğini, toplu olarak hareket edilmesi gerektiğini de vurguladı. Tümkaya, Belek'in pilot bölge olması için otel dışı alanların da yeniden düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

OTEL DIŞI HAYAT KURMALIYIZ
Otellerden çıkınca turistin hem yiyecek-içecek hem de alışveriş alanında ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğine işaret eden Tümkaya, "Misafirlerimize otel dışında alternatif hayat kurmalıyız. Misafir profiline uygun olarak gurme restoranlar bulunmalı. Dünya markalarının olduğu alışveriş caddesi oluşturulmalı. Ayrıca çevre düzenlemesi de uygun olmalı. Tüm bunlar paralel olmalı" diye konuştu. Tümkaya restoranlarının işletilmesinde otelcilerin destek olabileceğini, alışveriş caddesine dünya markalarını çekmek için ise 5 yıl gibi süre ile kira alınmayabileceğini önerdi.

TURİSTLERİN TERCİHİ
Boğazkent'le birlikte Belek'te yaklaşık 60 otel olduğunu hatırlatan Tümkaya, "Bir tatil yöresi oteli olarak bir bütünlük içinde tek kaldık. Gerekli doluluğu elde edemiyorduk. Tur operatörlerine gelen ve Türkiye'ye gelmek isteyelerin yüzde 98'i herşey dahil paket istediğine dair bir saptama var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belek 'HD'ye teslim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN