21. yüzyılın hastalığı: Kronik yorgunluk

Giriş Tarihi: 20.1.2013
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi İç Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr Ezel Taşdemir, kronik yorgunluk sendromunun spesifik bir laboratuvar bulgusunun olmaması nedeniyle tanısının güç koyulduğunu açıkladı.

6 AYI GEÇERSE

Kronik Yorgunluk Sendromu'nun, altı aydan uzun süren yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü artralji (eklem ağrısı), ateş miyalji (kas ağrısı), uyku bozukluğu, psikiyatrik yakınmalarla (depresyon, anksiyete, panik atak, sinirlilik) kendini gösteren multisistemik durum olduğunu belirten Uzm. Dr. Taşdemir, "En önemli özelliği hayatın belli, bilinen bir zamanında başlaması yani tüm yaşam boyunca olmaması, dinlenmekle geçmemesi, iş, sosyal yaşam ve özel yaşam aktivitelerinde belirgin azalmaya yol açmasıdır" dedi.

YORGUNLUK NEDENLERİ

Taşdemir, Kronik Yorgunluk Sendromu'nun kadınlarda erkeklere oranla altı kat daha fazla görüldüğünü, nedenlerinin de beş ana başlıkta toplanabileceğini söyleyerek, bunların infeksiyon ajanlar, bağışıklık sistemi ile ilgili) nedenler, hormonal nedenler, sinir sistemi ile ilgili) nedenler ve beslenme bozukluğu olduğunu belirtti. Taşdemir sözlerini şöyle tamamladı: "Hastalığın şiddeti hafif formdan çok ağıra kadar değişebilmektedir. Tedavi seçenekleri arasında, antiviral tedavi, antidepresan tedavi, kognitif davranışcı tedavi, diyet tedavileri, fizik tedavi ve egzersiz bulunmaktadır. Birçok hastalıkla ortak bulgulara sahip bu durumun tanısı için semptomları olan kişilerin, ayırıcı tanı için iç hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21. yüzyılın hastalığı: Kronik yorgunluk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN