Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz Heykeli Expo anıtı olsun

Giriş Tarihi: 20.1.2013

Simge çiçek aramaları sürerken Kent Konseyi Yürütme Kurulu, EXPO Antalya'ya sembol anıt olarak Akdeniz Heykeli'ni önerdi

2016'da başlayacak Antalya Botanik EXPO'su için sembol anıtın ne olması gerektiği konusunda çalışmalar sürdürülürken, Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu'ndan, 'Akdeniz Heykeli' önerisi geldi. Turizm Çalışma Grubu'nun konuyla ilgili yapmış olduğu çalışmaları değerlendiren kurul tarafından hazırlanan raporda, "Antalya'yı dünya gündemine taşıyarak, markalaşmasının uluslararası alanda tescillenmesine vesile olacağına inandığımız EXPO 2016 organizasyonu hazırlıkları geniş bir katılım ve yoğun bir çalışma sürecinde devam ederken, kentlilik bilincine sahip her Antalyalının bu sürece katkı koymasının önemli bir kazanım olacağından yola çıkarak, yaptığımız çalışmalar neticesinde 'Akdeniz Heykelinin' anıtsal simgesi' olmasının Antalya'nın çehresini zenginleştireceği konusunda fikir birliğine varmış bulunuyoruz" denildi.

ANTALYA'NIN DA SİMGESİ

EXPO organizasyonlarının gerçekleştirildikleri şehirlere önemli anıtsal semboller kazandırdığına işaret edilen Kent Konseyi Yürütme Kurulu, "Bu anıtlar Dünya turizminin merkezleri olmuştur. Bu vesile Kristal Palace (EXPO 1851 Londra), Eyfel Kulesi (EXPO 1887 Paris), Atomium (EXPO 1958 Brüksel) gibi eserler ziyaretçileri ile buluşmuştur. EXPO 2016 vesilesi ile Antalya simgesel bir heykele nihayet kavuşmalıdır. Bu bağlamda 1980 yılında İlhan Koman tarafından Akdeniz için yapılan ve vasiyeti gereği Akdeniz'de denize ve dalgalara nazır bir yere yerleştirilmesini arzuladığı Akdeniz Heykeli'nin şu anda bulunduğu İstanbul'daki yerinden Antalya'ya getirilmesi önemli bir kazanım olacaktır. Akdeniz'e özgün bu yapı bir mimarlık şaheseri olarak Antalya ile bütünleşmektedir" dedi.

MÜLKİYETİ BANKADA
Hali hazırda bir bankanın öz varlığı olan Akdeniz Heykeli'nin ülke menfaatlerine sağlayacağı katkının göz önüne alınarak, oluşabilecek bürokratik sorunların elbirliği ile aşılmasının çok zor olmaması gerektiği de ifade edilen raporda, Antalya Kent Konseyi'nin bu konuda gerekli kamuoyu desteğinin sağlanması için her türlü çalışmanın içinde olacağı vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz Heykeli Expo anıtı olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN