Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PTS'de birinci değişmedi

Antalya'da gerçekleştirilen Performans Takip Sınavı sonuçları açıklandı. Özel okullar yine ilk sıralarda yer alırken devlet okullarının çoğunluğu Antalya ortalamasının altında kaldı

Giriş Tarihi: 21.1.2013
Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan 8'nci sınıflar Performans Takip Sınavı'nın (PTS) sonuçları açıklandı. Antalya genelinde eğitim veren 447 ortaokuldan 32 bin 448 öğrencinin katıldığı sınavda 271 devlet okulu 309 puan olan il ortalamasının altında kaldı. Ortalamanın üzerine çıkan 176 okulun 29'unu özel okullar oluşturdu. Sıralamanın ilk 26 sırasında da yine özel okullar yer aldı.

BİRİNCİ İSTEK
İl genelinde yapılan PTS'nin bu yılki birincisi 608,786 puan ortalamasıyla yine İstek Antalya Yeditepe Koleji oldu. Sınavda ikinci olan TED Antalya Koleji ile arasında 32.377 puan fark bulunan İstek Koleji sınavda 600 puanın üzerine çıkan tek okul oldu. Kolejin 7 öğrencisi 700 tam puan alırken, ilk 100'de 33 ve ilk 1000'de 66 öğrencisi yer aldı.

EL BİRLİĞİ
Üst üste 2 yıldır PTS'den kamu okulları birincisi olarak ayrılan Mecdude Başakıncı Ortaokulu'nun Müdürü Bayram Arslan, elde edilen başarının sevgi, saygı ve el birliği ile geldiğini söyledi. Öğretmenlerin yanı sıra velililerin de büyük katkı sağladığını aktaran Arslan, 2 yıldır devam eden başarı grafiğini daha yukarılara çıkarmak için çalışacaklarını söyledi.

İLÇELER GERİDE
Sınava katılan 447 okulun yarısından fazlasının Antalya ortalaması olan 309 puana ulaşamaması dikkat çekti. 271 okul ortalamanın üzerine çıkamazken, bu okulların büyük çoğunluğunu ilçelerde bulunanlar oluşturdu.

KEPEZ DÜŞÜŞTE

Kepez'de bulunan okullar listeye ancak 76'ncı sıradan girerken, Antalya ortalamasını aşabilen sadece 11 okul oldu. Kepez'de bulunan Demirgül Ortaokulu 157,921 alarak 447 okul arasında sonuncu olurken, son sıralarda yer alan 100 okulun 25'i, yine Kepez'de bulunan okullar oluşturdu.

İSTEK YEDİTEPE KOLEJİ BİRİNCİLİĞİ BIRAKMIYOR
Alınan tüm bu başarılı sonuçların özverili takım çalışması ile gerçekleştiğini belirten İstek Antalya Yeditepe Koleji Kurucu Temsilcisi ve İcra Kurulu Başkanı Sezgin Koca, üstün başarılara imza atan öğrencilerine, 4 yıldan bu yana art arda Antalya birincisi olmalarında büyük emeği geçen öğretmenlerine ve desteğini esirgemeyen ailelerine teşekkür ettiğini söyledi.

MECDUDE BAŞAKINCI'NIN BAŞARISI
Özel okulların ardından 27'ci sırada yer alan Mecdude Başakıncı Ortaokulu, devlet okulları arasında ilk sırada yer alma başarısını gösterdi. 466, 631 puan elde eden okul, sınava katılan 29 özel okulun 3'ünü de geride bıraktı. 417 devlet okulunu da geride bırakan okuldan başarıya imza atan öğrencilerin 65'ini erkek, 74'ünü ise kız öğrenciler oluşturdu. Devlet okulları ikincisi ise Elmalı'da bulunan Osman Nuri Çınar Orta Okulu oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PTS'de birinci değişmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN