Kaçak kömür sıkı takipte

Giriş Tarihi: 22.1.2013
Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'na bağlı ekipler, kömür denetimlerini arttırdı. Kömürler kente girişte önce hava kalitesi kontrol laboratuvarında analizden geçirilirken, gezici ekipler de katı yakıt satış noktalarını denetliyor.

AKREDİTE LABORATUVAR

Kömürlerin, satış noktalarına ulaşmadan önce TÜRKAK tarafından akretide edilmiş Büyükşehir Belediyesi Hava Kalitesi Kontrol Laboratuvarı'nda, nem, kalori, kükürt dioksit kül ve uçucu madde ölçümleri yapıldığı, analiz sonucunda İl Mahalli Çevre Kurulu standartlarına uymadığı belirlenen kömürlerin şehir dışına çıkarıldığı bildirildi.

4 BİN TON KAÇAK YAKALANDI
Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü yetkilileri, 2012 yılında yapılan denetimlerde 167 kamyonda toplam 4 bin 129 ton kömürün standartlara uymadığı gerekçesi ile şehir dışına çıkarıldığını ifade etti. Kent merkezindeki katı yakıt satış istasyonlarına yönelik denetimlerinin de laboratuvar denetimlerine paralel olarak devam ettiği kaydedildi. Isınmak amacıyla kömür kullananlar, kömür satış bayileri, fırınlar, seralar ve işletmelerin ekipler tarafından sürekli denetlendiği, standart altında kömür satan, kullanan kişi ve işletmelere ceza uygulandı. Büyükşehir Belediyesi 2012 yılında 10 işletmeye, standart dışı kömür sattığı gerekçesi ile 162 bin 71 TL para cezası uyguladığını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak kömür sıkı takipte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN