Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Canavara 'dur' diyelim

Trafik ekipleri, 2012'de Antalya'da kural ihlali yapan sürücülere göz açtırmadı. Ancak çözüm için topyekün mücadeleye girişilmesi gerektiği açıklandı

Giriş Tarihi: 22.1.2013
Sorunsuz bir trafik için çalışan Antalya Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, 2012 yılı içerisinde her 3 araçtan birini kontrole tabi tuttu. Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Akif Aktuğ sorunun denetim veya ceza ile değil, eğitim ve saygıyla çözüleceğini söyledi.

DENETİMLER ARTTI

Antalya'nın günden güne artan trafik sorununa çözüm bulmak için çaba sarf eden Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, 2012 yılı içerisinde yaptıkları denetimlerde trafik güvenliğini tehlikeye düşüren sürücülere göz açtırmadı. Antalya trafiğinde seyreden her 3 araçtan 1'ini kontrol eden ekipler performansları ile kural ihlallerinde düşüş yaşanmasını sağlarken, Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Akif Aktuğ ekiplerin her aracı kontrol etmeleri halinde sorunun sadece yüzde 15'ini çözebileceklerini belirtti.

250 BİN ARAÇ

2012 yılında 249 bin 766 kontrol yapan Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri kontroller neticesinde 91 bin 934 sürücü, 86 bin 91 araç plakası ve 34 yayaya idari para cezası kesti. Yaklaşık 250 bin kontrol neticesinde toplam 178 bin 59 kişiye ceza yazılmasını değerlendiren Aktuğ, para cezasının sorunun sadece yüzde 15'ini çözeceğini belirtti. Antalya'da günden güne artmakta olan trafik sorununa farklı bir bakış açısı getiren Aktuğ, "Eğer trafik güvenliği tüm sürücülere ceza yazılarak sağlanacak bir şeyse yapalım. Ama literatür, yüzde 100 performansa çıksanız dahi sorunun sadece yüzde 15'ini çözmüş olursunuz diyor. Böyle bir gerçek var" dedi.

HERKESE İŞ DÜŞÜYOR

Trafikte yaşanan sorunların çözülmesi için topyekün bir mücadele içerisine girilmesi gerektiğini anlatan Aktuğ, "Sorundan etkilenen kişileri sorunun içerisinde dahil edemezseniz sorunu çözmekte güçlük çekerseniz. Toplum bu benim sorunum ve bunun çözümüne katkı sağlamalıyım demeli. Her aracın içerisine trafik polisi mi koymalıyız, bence her birimiz bir trafik polisi gibi davranmalıyız. Çünkü her birimiz çocuğumuzla, sevdiklerimizle birlikte trafikteyiz" şeklinde konuştu.

32 BİN TRAFİK CANAVARI
2012 yılı içerisinde trafikte sevdiklerinin ve çocuklarının olabileceğini unutan 32 bin 52 sürücünün yolunu Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri kesti. Trafik sorunun çözümünden ziyade büyümesine katkı sağlayan 32 bin trafik canavarına hız sınırlarını aştığı için cezai işlem uygulandı.

BANA BİR ŞEY OLMAZ
Trafikte bana bir şey olmaz algısından vazgeçilmesi gerektiğini belirten Aktuğ, hız limitleri ile ilgili şu bilgileri verdi: "Trafik kuralları neden koyuluyor. Devlete hazineye kaynak sağlansın diye koyulmuyor. Bu kurallar bilimsel olarak hesaplanıyor. Şu yolda şu hızla gitmeniz lazım gibi hepsinin bir nedeninin olduğu kurallar geliştiriliyor. Uyulmadığı zaman ise bir bedeli oluyor. Eğer bir yayaya saatte 30 kilometre hız ile çarparsan ölme riski yüzde 10'dur. Ama aynı yayaya saatte 50 kilometre hız ile çarparsan ölme ihtimali yüzde 60'ın üzerlerine çıkıyor. 50 kilometre yavaş bir hız gibi görünüyor ama ölümle sonuçlanıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canavara 'dur' diyelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN