Engellerin ortadan kaldırıldığı okul

Antalya Dr. Günseli-Dr. Bülent Akınsal Özel Eğitim İlkokulu,Ortaokulu ve Mesleki Eğitim Merkezi'ndeki atölyelerde çocuklar hayata kazandırılıyor

Giriş Tarihi: 24.1.2013
Engelli okulu denince Antalya'da akla gelen ilk ve tek eğitim kurumu olan Ortaokulu ve Mesleki Eğitim Merkezi, hafif düzeyde 264 engelli öğrencisini hayata kazandırıyor. Antalyalıların Dr. Günseli, Dr. Bülent Akınsal İlköğretim ve İş Okulu olarak tanıdığı merkezin adı, yeni eğitim sistemine geçilince Milli Eğitim Bakanlığı'nca değiştirildi.

YILDA 40 MEZUN VERİYORLAR
İlk ve ortaokul bölümlerinde akademik eğitim ağırlıklı, lise düzeyi olan mesleki eğitim merkezinde ise geleceğe hazırlayan atölye çalışmaları ağırlı olan özel bir müfredatları var. Geçen yıl 38 mezun veren okul, yıllık ortalama 40 mezun veriyor. İlk olarak Kepez'in Göçerler Mahallesi'nde 1991 yılında Eğitilebilir Çocuklar İş Okulu adıyla eğitim hayatına adım atan okul, 1992, 1997 ve 2005 yıllarında ismini değiştirmiş. Konyaaltı Altınkum Mahallesi'ndeki 9 bin 650 metrekare alan üzerine kurulu okulun en güzel yanı, sessiz bir parka sahip olması. Üç merkez ilçeden ve köylerden 17 servis aracılığıyla öğrenci alıyorlar. Saat 12.00 ile 13.00 arasında kendi yemekhanelerinde pişen yemekleri tadıyorlar. Saat 14.30'da da son zil çalıyor.

İSTİHDAM EDİLİYORLAR
Antalyalıların okulun varlığından haberdar olmasını sağlayan özelliği, Konyaaltı Kaymakamlığı'nın 4 yıldır sürdürdüğü Turizmde Engelleri Aşalım Projesi. Yüzde 40 engelli raporu almış, yapabileceğine güvenilen ve ailesinin onayının alındığı çocuklar, otellerde servis elemanı ve kat hizmeti elemanı olarak istihdam ediliyor. Seçilen öğrenciler, 15 Nisan ile 15 Haziran arasında Mehmet Zeki Balcı Turizm Eğitim Merkezi'nde (TUREM) 160 saatlik ders veriliyor.

TÖRENDE İŞE ALINIYORLAR

Kursun sertifika törenine, otellerin insan kaynakları temsilcileri davet ediliyor. Tören bitiminin ardından yapılan toplantıda, kursiyerler kendilerini tanıtıyor. İhtiyacı olduğu özellikteki öğrenciyi bulabilen otel görevlileri, ertesi gün iş başvurusu yapmalarını talep edebiliyor. Toplantıda iş bulamayanlar için ise İş-Kur devreye giriyor.

İŞ SAHİBİ OLUYORLAR Çockularla,
İşyeri Koordinatör Öğretmeni Osman Akar ilgileniyor. Mezunlar ilk 12 ay rehber öğretmenler tarafından kontrol ediliyor. Bu yıl 5'incisini düzenleyecekleri kurslardan 100'ün üzerinde mezun vermişler. Geçen yaz proje kapsamında işyerlerinin engelli kontenjanından yararlanan 94 çocuk iş sahibi olmuş.


ARKADAŞINA GÖNDER
Engellerin ortadan kaldırıldığı okul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN