Kamacı'ya şok tazminat

Giriş Tarihi: 24.1.2013
Antalya'da 16 Haziran 2001 tarihinde CHP İl eski Başkanı Mustafa Çetin Kaya ve 2 partilinin öldüğü kazada otomobilini ödünç veren CHP Antalya eski Milletvekili Nail Kamacı ile sürücü Veysel Çapan, ölenlerden Kaya'nın eşi ve kızına, faiziyle birlikte 500 bin lirayı bulan tazminat ödemeye mahkum oldu. Antalya 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 6 yıl süren dava eski milletvekili ve aracı kullanan sürücüyü şoke etti.

ARACINI VERMİŞTİ

CHP Antalya İl Başkalığı seçimini 5 Haziran 2001'deki kongrede kaybeden Mustafa Çetin Kaya, 16 Haziran 2001'de Gündoğmuş'taki bir parti etkinliğine gitmek için Nail Kamacı'dan 07 EF 646 plakalı otomobili bir günlüğüne ödünç aldı. Mustafa Çetin Kaya, parti yöneticilerinden Mehmet Atmaca ve delege Mehmet Erdem'le birlikte sürücü Veysel Çapan'ın kullandığı otomobille Gündoğmuş'ta parti etkinliğine katıldı. Kaya ve beraberindekiler etkinlik sonrasında Antalya'ya yola çıktı. Çapan'ın kullandığı araç, Köprülü beldesi yakınlarında 50 metrelik uçuruma yuvarlandı. Antalya'yı yasa boğan kazada Mustafa Çetin Kaya, Mehmet Atmaca ve Mehmet Erdem öldü, alkollü olduğu belirlenen sürücü Veysel Çapan ise kazadan yaralı kurtuldu. Kazanın ardından sürücü Çapan, Ağır Ceza Mahkemesi'nde 5 yıl yargılandı. 5 yıl hapis cezası aldı ve cezası Yargıtay tarafından onandı.

AİLE DAVA AÇTI

Yaşanan korkunç kazanın ardından hayatını kaybeden Mustafa Çetin Kaya'nın eşi Nurten ve kızı Duygu Kaya, sürücü Çapan ile otomobilini ödünç olarak veren, olaydan 1 yıl kadar sonra yapılan genel seçimlerde CHP'den Antalya milletvekili seçilen Nail Kamacı aleyhine tazminat davası açtı. Antalya 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde süren dava, 20 Eylül 2012 tarihinde sona erdi.

TAZMİNATA MAHKUM ETTİ

Antalya 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi, Mustafa Çetin Kaya'nın eşi Nurten Kaya'ya 47 bin 830 lira destekten yoksun kalma, 15 bin lira da manevi tazminat, kızı Duygu Kaya için ise 4 bin 354 lira destekten yoksun kalma ile 12 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme bu paranın kazanın olduğu 16 Haziran 2001 tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte otomobili kullanan Çapan ve otomobilin sahibi Kamacı'nın eşit miktarlarda ödemesine karar verdi. Nurten ve Duygu Kaya'ya ödenmesine hükmedilen 79 bin 684 lira tutan tazminat, yaklaşık 12 yıllık faiziyle birlikte 500 bin lirayı aştı.

MAL VARLIĞINA TEDBİR
İcra Müdürlüğü Kamacı ve Çapan'ın malvarlıklarını tespit ederek tedbir koydu. Nail Kamacı, hem kazanın ve arkadaşlarının kaybının, hem de kazadan sonraki gelişmelerin kendisini çok üzdüğünü ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamacı'ya şok tazminat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN