Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gebelikte bebeğin zihinsel gelişimi

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Bebek bekleyen anne ve baba adayları, hamilelik süreci boyunca bebeğin sağlıklı gelişimi için endişe duymaktadır. Bu gelişim fiziksel olduğu kadar, zihinsel fonksiyonları da kapsamaktadır.

İLK 10 HAFTA ÖNEMLİ!
Bebeklerde zihinsel gelişimi henüz anne karnındayken başlar. Gebeliğin 4. haftasında başlayan sinir sistemi gelişimi, 10. haftaya kadar temel farklılaşmayı tamamlar. Bundan sonraki süreç, bu temel üzerinde işler. 4. haftadaki gelişim eksikleri çok ciddi sonuçlara neden olabilir. 10. haftadan sonraki bozukluklar ise daha az gözle görülür anatomik problemler yaratabilir, çocuğun zeka ve entelektüel fonksiyonlarında eksiklikler ortaya çıkabilir. Temeldeki sorunlar sağlık problemlerini de beraberinde getirerek, ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek şeker ve yüksek tansiyon hastalıklarına zemin hazırlayabilir.

FOLİK ASİT EKSİKLİĞİ

En riskli dönem hamileliğin ilk 4-6 hafta sürecidir. Bu dönemde annenin beslenme durumu, kullandığı ilaçlar, fiziksel ve ruhsal sağlığı bebeği etkileyecek ve ileriki yaşamında belirleyici rol oynayacaktır. Öte yandan beyin ve sinir sistemi gelişimi açısından dengeli beslenmenin önemi ispat edilmiş, özellikle folik asit eksikliği durumunda organ ve doku gelişiminde bozukluk olabileceği, kalıcı sakatlıklara yol açabileceği saptanmıştır. Sağlıklı sinir sistemi gelişimi için son derece önemli olan ve tablet halinde alınabilen folik asit aynı zamanda taze sebze, meyve, patates, baklagiller, kepekli ekmek ve sütte de bulunmaktadır.

DOKTOR KONTROLÜ

Bebeklerde sağlıklı bir zihinsel gelişim için anne adayları, hamile kalmaya karar verildiği andan itibaren folik asit tabletleri almaya başlayabilir. Bu sayede henüz doğmamış çocuğun sinir sistemi gelişimi için yeterli miktarda folik asit vücutta depolanmış olur. Hamilelik öncesinden başlayan ve gebelik sürecinde doktor kontrolünde devam ettirilen vitamin ve mineral destekli, dengeli bir diyet; rahat ruh hali, ılımlı fiziksel aktivite ve annenin hoşuna gidecek sosyal aktiviteler, bebeğin anatomik olarak herhangi bir sakatlığı olmadan, beyin ve sinir sistemi gelişimi yanında zeka gelişimi için de büyük önem taşır.

Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelikte bebeğin zihinsel gelişimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN