Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski mahkumlara iş kurma olanağı

Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün 'Adaletin Şefkat Eli' isimli projesi eski bir kadın mahkumun da meslek sahibi olmasını sağladı

Giriş Tarihi: 27.1.2013
Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün Adaletin Şefkat Eli isimli projesi bir kadın mahkumun da meslek sahibi olmasını sağladı. Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Koruma Kurulu, 12 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve cezasını çekmiş olan bir kadın mahkumu Fethiye'de iş sahibi yaptı. Konya'da 2002 yılında ev sahibi ile tartışması sonucu tabanca ile yaralayan ve 12 yıl hapis cezasına çarptırılıp 5 yıl hapis yatan evli 3 çocuk annesi Meral Bayram denetimli serbestlik için yaptığı müracaatla meslek sahibi oldu. Fethiye'de önce mısır satıcılığı yapan Meral Bayram, Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü Koruma Kurulu ve belediyenin sağladığı imkanlarla tost ve çay evi dükkanı açtı. Cumhuriyet Başsavcısı Ergun Tokgöz Meral Bayram'ı yaptığı bu güzel çalışma nedeniyle kutlayarak dükkanına asması için Osmanlı arması tablosu hediye ederken Denetimli Serbestlik Şube Müdürü Murat Tuncer'de Duvar saati hediye etti.

485 KİŞİYE YARDIMCI OLDUK

Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Ergun Tokgöz, 485 vatandaşa suç işleme sonrasında toplumsal sorumluluk projesi çerçevesinde yardımcı olduklarını belirterek, "Kurulumuzun bir yılı aşkın süreden bu yana Meral hanıma devam eden bir desteği var. Bu süreç içinde ilk olarak Kordon boyunda bir mısır tezgahı açıldı. Kendisi gayretli çalışmaları neticesinde bunu büyüttü ve bugün çay ve tost satışı yapılan bu mekanı açtı. Suç işleyip de cezasını çekmesinin ardından yeniden topluma inen insanların toplumla bir arada olmasını sağlayan ve hayatını devam ettirmesini sağlaması adına bu tip alanların yaratılması çok önemli. Bu konuda kurul üyelerimizin hepsinin ayrı ayrı gayretleri oldu bu anlamda hepsine teşekkür ediyoruz. Güzel örneklere toplumun ihtiyacı var. Bu çalışmada çok güzel bir örnek. Çalışmaların toplumsal sorumluluk projesi kapsamında olması gerektiğine inanıyorum" dedi. Yaptığı yanlıştan dolayı uzun süre mahkum kaldığını belirten Meral Bayram ise "Ama cezaevinden çıktıktan sonra devletimizden çok büyük destek aldım. İki yıldan bu yana iş konusunda bana büyük destek sağladılar. Cezaevinden çıkıp iş bulmak yada iş kurmak hiç kolay değil. Bana güvendiler, ben de bu güveni boşa çıkarmamak için çalışıyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski mahkumlara iş kurma olanağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN